Grad

Mudri starac, naš ljubljeni Parac

sv vlaho kandelora24

Ova 2016. godina, Godina je sv. Vlahaza grad Dubrovnik, Dubrovačku biskupiju i njegove vjerne štovatelje diljem svijeta. Jubilarne svete godine su redovite ili izvanredne. Izvanrednim godinama se označava posebno stanje, naglašava neka potreba i nude povlastice na korist pojedincima, skupinama i svijetu. Takva je Godina milosrđa koju je papa Franjo proglasio 8. prosinca 2015. i trajat će do 20. studenog 2016. Sveti Otac je htio da veliko milosrđe Oca nebeskog nadahne, potakne, pokrene milosrđe, opraštanje i pomirenje u našim srcima.

Godina svetog Vlaha je redovita jubilarna godina povodom velike 1700-te obljetnice njegove mučeničke smrti. Sveti Vlaho, naš Parac je rođen u armenskom gradu Sebasti sredinom trećeg stoljeća.

Je li prije postao Kristov vjernik ili liječnik, ne znamo. Znamo da je liječničkim trudom i Božjim čudom činio čudesna djela. Tužne je tješio, bolesne liječio, siromahe pomagao. Narodu odan i od naroda priznat. Od puka je izabran za biskupa. Bilo je to doba trećeg i najžešćeg progona kršćana u Rimskom carstvu. Kršćani Sebaste utočište nalaze u špiljama Argejske gore. U narodu obljubljen, od vlasti omražen, pastir ide sa svojim stadom. Konstantinov edikt od 313. vrijedi i na Zapadu. Na Istoku carstva još traju progonstva. Agrikolaj, upravitelj Sebaste, vjeran starom zakonu svojih rimskih gospodara i dalje progoni kršćane. Traži, hapsi, muči i iubija. Biskup Vlasios s još 40 žrtava prvi je na redu kao žrtva klanica. Okrutno i na razne načine mučen mačem je usmrćen 316. godine. Grob mu je u rodnoj Sebasti. Svetačke i mučeničke relikvije diljem svijeta. Likom na mnogo načina i duhom, akose duh smije locirati, u svom i našem Dubrovniku.

Teška je povijest armenskog naroda. Napose središta Male Armenije grada Sebaste. Za Vlahova života pod Rimskom vlašću. U 6. stoljeću pod bizantskom vlašću, u 7. pod Vlašću Arapa i od 11. stoljeća pod vlašću Turaka. A između toga u grad upadaju i pljačkaju ga Perzijanci i Mongoli. Tako sve do 15. stoljeća kad grad osvajaju Osmanlije i nekad Sebastija dobiva novo do danas zadržano ime Sivas.

Sam Bog zna, je li zbog muke i gledanja muka svog grada ili iz žara da se Dubrovniku ne bi dogodilo isto, sveti se mučenik u noći ukazao smjernome župniku Stojku. Gradu na vjetrometini svjetova nisu dstatne samo vrline građana. Potrebna je potpora svetaca i anđela. Čudan događaj, ovijen tvrdom ljuskom još čudnije legende upliće sveca u povijest ovoga grada, život i kulturu ovoga naroda.

‘Povijest ovoga Grada isplela se oko sv. Vlaha kao bršljan oko stabla.’ Po njemu nam je došla obrana, po obrani sloboda, po slobodi svaki drugi duhovni i materijalni napredak do danas. S njegovim je imenom sve započinjalo i završavalo. Njegov lik na novcu garancija je poštenja, na ispravama istinitosti, na mirima sigurnosti. Njegove relikcije znak trajne nazočnosti među nama. Njegov hram svetište i središte Božanskog kulta. Njemu i njegovu zagovoru utječu se bolesnici, pomorci, težaci, putnici i kao moćnom liječniku i sami liječnici. Njemu u čast grade se crkve i podižu oltari. Ovo je već tristota godina njegove treće crkve u ovom gradu. Godina je 600. od zabrane trgovanja robljem u duhu slobode sv. Vlaha. Prije točno 990 godina donesena je dragocjena relikvija glave sv. Vlaha. Već 1044 godine ovaj narod čuva i obogaćuje njegovu i našu Festu. I velika 1700. obljetnica njegove mučeničke smrti, i samo ona dovoljan je razlog za proglašenje GODINE SVETOG VLAHA. Sve nas ovo podsjeća i obavezuje još jednom ponoviti i u sebi obnoviti vrline našeg Parca.

Ovom je vremenu potrebnija transfuzija duha nego krvi. Otkuda? Na izvorima su najbistrije vode. Putem Parca, u ovoj njemu posvećenoj godini, krenimo izvoru opraštanja, slobode, pomirenja, razumijevanja i mira. Na tom putu, kao i do sada, neka nas prati mudri starac, naš ljubljeni Parac.

msgr. don Toma Lučić

Pročitajte još

Upaljenja treća adventska svijeća ispred Kneževog dvora

Dulist

BOŽIĆNNE ZVIJEZDICE Priredba Udruge Dva skalina okupila brojne posjetitelje

Dulist

LEJLA I BOBBY TRAŽE SVOJU OBITELJ Neka ovi slatkiši prvi Božić dočekaju u toplom domu

Dulist