Povodom događaja koji su uslijedili nakon prosvjeda građana u Pločama protiv termoelektrane na ugljen, kao i dodatnih podataka koje smo dobili u ovom razdoblju, želimo kroz novo priopćenje dati posljednje informacije vezane za ovu problematiku, kako građanima Metkovića tako i stanovnicima doline Neretve, ističe gradonačelnik Metovića Božo Petrov. Priopćenje prenosimo u cijelosti.
”Izborima smo se obvezali da ćemo štititi njihove interese, i u svemu ovom što se događa oko problematike TE na ugljen, to nam je jedina misao vodilja.
Budući da nam je rečeno kako je naš istup bio neargumentiran, bez prethodnih konzultacija s drugim lokalnim samoupravama (iako još uvijek ne razumijem kako smo mi mogli zvati na sastanke ako je netko drugi inicijator ove ideje te kako ćemo u potpunosti imati argumentirane stavove ako se i danas javnosti kriju egzaktni podatci napravljenog elaborata o TE na ugljen, osim što smo po već postojećim svjetskim podatcima mogli dokučiti utjecaj ovog projekta), pristali smo drage volje na informativni sastanak s vodećim ljudima Luke Ploče oko ove problematike te smo tražili da na navedenom sastanku prisustvuju i drugi načelnici i gradonačelnici doline Neretve. Na sastanku održanom 13. ožujka 2014. godine od lokalnih samouprava prisustvovali su gradonačelnik Ploča, Opuzena, Metkovića, te načelnik općine Gradac, a neki od predstavnika Luke Ploče i inicijatora projekta na navedenom sastanku bili su direktor Luke Ploče, direktor Luke Ploče Energija, gosp. Begović kao dio tima zaposlenog u Luci Ploče za ovaj projekt te predstavnik Fichtner consulting agencije, koja je napravila predstudije ovog projekta za Luku Ploče. Nakon diskusije i predstavljanja projekta smatrali smo da su doneseni zaključci u vidu otvorenih javnih rasprava na području cijele doline Neretve, gdje će panelisti (stručne osobe koje govore o projektu) biti i iz redova podržavatelja i oponenata projekta TE na ugljen u Pločama. Također, na ovom sastanku iznijeli smo zahtjev da referendum o ovom projektu bude na razini doline Neretve, budući da utjecaj TE na ugljen nije ograničen samo na Grad Ploče, već i na sve susjedne lokalne samouprave, što je indirektno potvrdio i gosp. Begović govoreći o emisiji i imisiji čestica (imisija je sve ono što ostane nakon filtracije čestica na užem području, emisija sve ono što ide u zrak ali na šire zemljopisno područje). Iako su tad navedene pravne nemogućnosti ovakvog referenduma, svima je jasno da ukoliko se slože svi načelnici i gradonačelnici, ovakav referendum se može provesti. Njegov rezultat pravno ne vrijedi, ali se dogovorom načelnika i gradonačelnika da će poštivati volju svojih građana (makar ona bila i neformalna), njegovi rezultati mogu uzeti kao onaj stav koji je odlučila cijela dolina Neretve. Jer, TE na ugljen ovih dimenzija utječe na cijelu dolinu Neretve. Dakle, sve leži samo na osobnoj volji svih načelnika i gradonačelnika.
Osim ovoga, dogovor oko načina i lokacija javnih rasprava na kraju nije ispoštovan. Bila je samo jedna rasprava, samo u Pločama (Gradu Metkoviću do danas se nitko nije obratio) i to na način da su voditelji javne rasprave bile samo osobe koje podržavaju TE na ugljen.
Ono što je najvažnije od svega, jest da inicijatori projekta do danas nisu prezentirali sve učinke ovog projekta. Prezentirane su samo prednosti projekta, a na moje postavljeno pitanje što se zapravo nalazi u onih 0,1% čestica koje se niti najsuvremenijom tehnologijom ne mogu isfiltrirati, nije mi dan odgovor. Nažalost, uskoro sam dobio podatke i s tim moram upoznati stanovnike doline Neretve. U ovih samo 0,1% čestica svaki dan će iz dimnjaka TE na ugljen izlaziti 8,5 tona nitrogen oksida (spoja koji je dio “kiselih kiša”) te 8,5 tona sumporovog oksida (uz čestice vode u atmosferi pravi 11 tona sumporaste i sulfatne kiseline svaki dan, koje također prave “kiselu kišu”). Uz to, svaki dan će u zrak iz onih 0,1% izlaziti 800 kg razno raznih čestica ugljena (kojeg će se u ove svrhe trošiti cca 2 MILIJUNA TONA godišnje), uz sve dodatne teške metale. SVAKI DAN, idućih 40 godina. Neka stanovnici uzmu kalkulator u ruke i sami pomnože koliko će ovoga dobiti na dar u idućih 40 godina koliki bi trebao biti radni vijek takve termoelektrane.
Također, na sastanku sam tražio da nam se jamči osiguranje za sve odštete mogućih respiratornih bolesti, smrtnih slučajeva uzrokovanih termoelektranom na ugljen, mogući pad poljoprivredne proizvodnje uzrokovan istim razlogom, kao i mogući pad turističkih prihoda. Navedeno je da se to ne može jamčiti, jer ne postoji takva praksa niti je to moguće. Očito je samo kod nas moguće uvesti ono od čega svi bježe i prezentirati to kao spas doline Neretve. Očito se ne može jamčiti, jer znaju za sve ove tone čestica u onih 0,1%. Ako sam u krivu, ako netočno navodim, pozivam ih da javno obznane originalne službene predstudije TE na ugljen u dolini Neretve.
Sve ovo skoro pa šutke prolazi u gotovo svim ostalim lokalnim samoupravama (osim Graca i Trpnja). Nema jasnog i glasnog stava. Pa ako i nisu dosad bili upoznati, sad znaju. Ako mi i ne vjeruju, neka sami sad traže na uvid službene dokumente, ali neka više ne stoje sa strane, kad imaju pravo biti upoznati s preliminarnim studijama. Dužni su prema građanima koji su ih birali jasno reći svoj stav.
Poštovani kolege načelnici i gradonačelnici jasno se izjasnite: jeste li ZA ili PROTIV ovakve termoelektrane?
gradonačelnik
Božo Petrov
U Metkoviću 1. travnja 2014.”