Zanimljivosti

TKO IMA, A TKO NE Saznajte kad ćete imati najviše novaca u životu i tko najbolje plaća!

Shutt novac na dlanu

U četvrtom kvartalu 2014. godine prosječna mjesečna neto plaća u Hrvatskoj iznosila je 5.442 kune što je za 3 posto više nego u prethodnom kvartalu. Pribrojimo li neto plaći bonuse tada je visina prosječne mjesečne plaće 5.613 kuna.

Osim kategorije top managementa, koja ima u prosjeku 109 posto višu plaću u odnosu na prosjek, najplaćenija zanimanja su ona iz područja telekomunikacija te marketinga, oglašavanja i odnosa s javnošću, sa 45 posto višom, odnosno 30 posto višom plaćom od prosječne.
Najmanje prosječne plaće imaju radnici u pomoćnim zanimanjima (-41 posto), te radnici u tekstilnoj i kožnoj industriji (-47 posto).

Magisterij ili doktorat povećava plaću za čak 96 posto u odnosu na SSS

U posljednja tri mjeseca muškarci su imali u prosjeku 11 posto višu plaću od žena, što je ista razlika u odnosu na prethodna tri mjeseca.
Stupanj obrazovanja i dalje uvelike utječe na visinu plaće. Osobe sa završenim fakultetom imaju 52 posto višu plaću u odnosu na osobe sa srednjoškolskim obrazovanjem, a 20 posto višu plaću od prosječne. Završeni magisterij ili doktorat povećava plaću u prosjeku za čak 96 posto u odnosu na srednju stručnu spremu.

U odnosu na prosječnu plaću u istraživanju, ispitanici sa srednjom stručnom spremom imaju prosječno 21 posto nižu plaću, dok ispitanici s postdiplomskim ili MBA školom imaju 56 posto višu plaću od prosjeka.

Najbolje plaćaju privatne tvrtke u stranom vlasništvu

Visina plaća ovisi i o vlasničkoj strukturi tvrtke, stoga zaposleni u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu imaju za 19% veću plaću od prosjeka, dok su, izuzev onih u udrugama, plaće u tvrtkama u pretežno domaćem vlasništvu najniže i iznose 8 posto manje od prosjeka, 5.005 kuna.
Plaće u tvrtkama u državnom vlasništvu više su od prosjeka za 3 posto, dok plaće zaposlenih u javnoj i lokalnoj samoupravi odgovaraju prosjeku.
I dalje se više isplatiti raditi u većoj tvrtki. U tvrtkama s manje od 10 zaposlenih plaće su 14 posto ispod prosjeka, a u tvrtkama s 21 do 50 zaposlenika, plaće su 4 posto više od prosjeka, baš kao i plaće u tvrtkama s 50 do 250 zaposlenika. Plaće u tvrtkama većim od 1.000 zaposlenika su više od prosjeka za 10 posto.
Gledajući primarnu djelatnost tvrtke, bez obzira na zanimanje, najviše plaće imaju ispitanici zaposleni u tvrtkama koje se bave informacijskim tehnologijama i telekomunikacijama, 25 posto više od prosjeka, iza kojih slijede tvrtke koje se bave proizvodnjom, prijenosom i distribucijom energije (+23 posto). Plaće su najniže u tvrtkama koje se bave turizmom i ugostiteljstvom (-15 posto) te poljoprivredom i šumarstvom (-15 posto).

Visina plaće prema županijama

Gledano prema županijama, najniže plaće u četvrtom kvartalu 2014. zabilježene su ponovno u Vukovarsko-srijemskoj županiji, čak 23 posto ispod prosjeka. Najniže prosječne plaće još su i u Brodsko-posavskoj i Požeško-slavonskoj županiji (22 posto, odnosno 19 posto ispod prosjeka).
Sukladno očekivanjima, najviše plaće su zabilježene u Gradu Zagrebu i to 14 posto iznad prosjeka. Nakon Grada Zagreba slijedi Zagrebačka županija gdje su plaće tek nešto niže od prosjeka (-1 posto).

Maksimum po pitanju plaće postiže se u 55. godini života

Na početku karijere dok još nemaju iskustva, ispitanici imaju 17 posto manju plaću od prosjeka. S godinom do dvije iskustva ispitanici u prosjeku imaju 8 posto nižu plaću. S tri do pet godina iskustva plaća je 3% viša od prosjeka, a sa šest do deset godina plaća je 8 posto viša od prosječne.
Povezano s tim, najmlađi zaposlenici, oni do 24 godine starosti imaju i najnižu plaću odnosno 28 posto ispod prosjeka. S prosječno 30 godina i visina plaće je blizu prosjeka, -3 posto. U dobi od 55 godina ispitanici postižu maksimum i plaća im je u prosjeku 17 posto viša od prosječne.
Četvrtina ispitanika nema nikakve dodatne beneficije
Od beneficija, zaposlenici najčešće dobivaju naknadu za putne troškove (46 posto), nakon čega slijedi mobilni telefon (28 posto). Četvrtina ispitanika (25 posto) nema nikakve dodatne beneficije.

Pročitajte još

[FOTO] Pridvorska folklorna skupina zabalala u Gradišću i Beču

Dulist

Jesu li vam uvalili lažne kovanice?

Dulist

Ekipa ‘Mali bijeli zec’ pobjednici prvog Dub Pub kviz vikenda!

Dulist