Zanimljivosti

Treba li kazniti one koji se nakon školovanja zaposle u stranoj državi?

Studenti, fakultet (Shutterstock Images LLC)

Odljev mozgova dio je hrvatske stvarnosti i tim povodom su stručnjaci nedavno raspravljali treba li ‘kazniti’ one koji se nakon završetka školovanja zaposle u stranoj državi.

Portal EduCentar istražio je što građani misle o vraćanju uloženih sredstava u obrazovanje u slučaju zaposlenja u inozemstvu. U anketi je sudjelovalo 360 ispitanika.

Većina ispitanika (64 posto) je protiv obveze vraćanja uloženih sredstva zbog odlaska u inozemstvo.
„Ne, jer nisu oni krivi što nema mogućnosti zaposlenja u državi“ i „Studenti nisu krivi za promašenu politiku upisnih kvota, a još manje za stanje u gospodarstvu“ samo su neki od komentara ispitanika koji objašnjavaju njihovo stajalište.

Suprotnog mišljenja je 36 posto ispitanika koji su za povrat uloženih sredstava.

Dio ispitanika, njih 18%, je za vraćanje cijelog iznosa troška školovanja. Ispitanici navode da ‘ukoliko se već školuju na račun države, da su onda i dužni ostati u njoj i raditi na njenom razvoju.’

Drugi dio ispitanika (18 posto) je za vraćanje određenog iznosa troška školovanja.

– Država, odnosno svi porezni obveznici ulažu u obrazovni sustav (neovisno koliko je dobar ili loš). Nakon završetka studija bi trebali barem djelomično vratiti uložena sredstva kroz plaćanje poreza i rad za dobrobit onog koji je platio njegovo školovanje. Ukoliko netko smatra da nije dužan vratiti uložena sredstva, onda se mogao školovati o svom trošku u onoj državi u kojoj misli raditi i plaćati poreze – komentar je jednog ispitanika.

Drugi ispitanik navodi da je za ‘opciju povrata 50 posto uloženih sredstava, čisto da ne zaborave tko ih je svemu naučio kada uspiju u drugoj državi’.

Pročitajte još

SPORT, IZBORI, GLAZBA Što su Hrvati najviše gugali u 2024. godini?

Dulist

NA DANAŠNJI DAN 1565. Umro papa koji je bio dubrovački nadbiskup

Dulist

ŠTO JE KADAIF O KOJEM SVI PRIČAJU? Jedan od glavnih sastojaka Dubai čokolade

Dulist