Kultura

FOTO/KNEŽEV DVOR Dr. sc. Relja Seferović o javnom životu u sumraku Republike

relja seferovic 00

‘Javni život i kazališni bonton u sumrak Dubrovačke Republike’ naziv je predavanja koje je dubrovački povjesničar i latinist dr. sc. Relja Seferović, znanstveni savjetnik u Zavodu za povijesne znanosti HAZU u Dubrovniku održao danas u Kneževu dvoru.

– Pomorstvo je bila jedina grana koja je ostala neokrznuta nakon strašnog stradanja u velikom potresu 1667. godine. Postepeno se razvijao grad, postepeno se prilagođavao novim prilikama koje su vladale na pozornici europske scene. Senat se tako okrenuo i drugim mogućnostima gospodarskog razvoja grada – istaknuo je na samom početku Seferović.

Gradom je zavladala posvemašnja vedrina. Od vreve gradskih ulica do otmjenih salona dubrovačke gospode, gdje je u umne rasprave zalutao i poneki lascivni stih, posvuda je brujala nesputana rasprava, odjekivala glasna prepirka, slobodna razmjena mišljenja.

– Bilo je gotovo nemoguće naći odraslog muškarca ili vlastelina koji je bio besposlen. Svi su oni hitali svojim poslovima brinući o vlastitom imutku – rekao je Seferović prema zapisima anonimnog izvjestitelja carice Marije Terezije te je dodao kako je također zapisao su gradske kavane bile ‘dupkom pune’ mladim ljudima.

Također se osvrnuo i na zapisnike sa sjednica Senata koji su bili puni zabrana, zakona, ukazima kojima se pokušavali regulirati taj važan segment javnog života u gradu. Među njima su zabrane – pušenja lule u kavanama, kockanje, kartanje… Govori zapravo o novom duhu vremena, odnosno slabljenja općeg autoriteta.

Dotaknuo se i pitanja kazališta u vrijeme netom prije pada Republike kad su Dubrovnikom vladale talijanske kazališne trupe koje su imale izrazitog utjecaja.

– Sve poslove oko dubrovačkog kazališta vodilo je posebno državno povjerenstvo pod Senatom. Trebali su među ostalim brinuti o miru i redu u kazalištu. Svim članovima publike zabranili su da dođu maskirani ili čak – naoružani. Uz to, trebalo je voditi računa oko rezerviranja sjedala unaprijed. Bio je običaj kod vlastele da šalju sluge kako bi se izborili za što bolje mjesto – kazao je Seferović i istaknuo kako je svaki Dubrovčanin s kupljenom ulaznicom mogao pratiti predstavu unatoč zabrani kako sluge ne smiju na takva događanja pratiti svoju vlastelu.

Iza sjajnog lica bogatstva i ljepote krilo se mračno naličje gladi, bolesti, beznađa. O tome govore i drugi  zapisi stranih očevidaca o izgladnjelim siromasima koji su tumarali skrovitim uličicama, molbe nadbiskupu da zbog sve veće neimaštine ublaži strogi režim prehrane u korizmi, pa i konačna svijest najviših državnih krugova da je mukotrpno izborena vanjskopolitička neutralnost bila samo privremena.

U burama nakon Francuske revolucije i europskih ratova dubrovački brod nije više tražio hrid za slobodu, nego samo dostojanstven kraj svoje stoljetne plovidbe. Kormilari su dolazili i iz konzervativnih i iz liberalnih krugova; jedni ističući drevne dubrovačke vrline kao oslonac na putu spasa, pozivajući na javno ćudoređe i suzdržanost, a drugi ističući djecu kao jedinu nadu, zagovarajući prosvjećivanje, pa i stipendiranje najmlađih u stranim internatima. Između tih dviju skupina bilo je umnih ljudi iz najviših političkih krugova, koji su samostalno pripremali upravnu i političku reformu, no podlegli su i sami, prepustivši se atmosferi ‘vedre apokalipse’.

Dr. sc. Relja Seferović je dubrovački povjesničar i latinist, znanstveni savjetnik u Zavodu za povijesne znanosti HAZU u Dubrovniku. Autor je triju knjiga i brojnih znanstvenih radova, istraživač povijesti Dubrovačke crkve, odnosa između Crkve i države u vrijeme Dubrovačke Republike, i to u svjetlu klasične dubrovačke historiografije i retorike.

Predavanje dr. Seferovića u Kneževu dvoru zapravo je svojevrsna najava zajedničkog edukativnog projekta Dubrovačkih muzeja i Zavoda za povijesne znanosti HAZU u Dubrovniku u sklopu kojega će se od sljedeće jeseni u Kneževu dvoru održati niz tematskih predavanja o Dubrovačkoj Republici, namijenjenih širokoj publici, s ciljem da dodatno obrazuju zajednicu i na takav je način potaknu na veću odgovornost prema kulturno-povijesnom naslijeđu koje baštinimo zahvaljujući slavnoj Republici.

Pročitajte još

DUBROVAČKI SIMFONIJSKI ORKESTAR Bogat blagdanski program

Dulist

PLAY DUBROVNIK Glazbene šetnje kroz povijest na Dubrovačkom zimskom festivalu

Dulist

(FOTO) Održan humanitarni koncert Linđa za pomoć slijepim i slabovidnim osobama

Dulist