Zanimljivosti

ZDRAVLJE U DOMU Uzgojite sami začinsko bilje

Ruzmarin

Jesen je idealno vrijeme za sadnju kućnog vrta sa začinskim i ljekovitim biljem, te ćete tako moći uživati u njegovim blagodatima i tijekom zime.

Vaše bilje bit će posađeno u teglama i vjerojatno neće doseći rast koje bi doseglo da je zasađeno na otvorenom, ali i dalje će posjedovati sva svoja dobra svojstva.

Kako zasaditi i uzgojiti začinsko bilje, donosi portal Alternativa za Vas.

1. Metvica
Metvica je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice usnjača. Klasasta i paprena vrsta metvice dobar su izbor. Međutim, imajte na umu da klasasta metvica ima puno blaži okus od paprene i morat ćete njome puno više začiniti jelo kako bi osjetili njezin prepoznatljiv okus. Metvica se širi poput korova i mora imati posebnu teglu jer bi lako mogla zauzeti prostor drugih biljaka.
Po mogućnosti je stavite na prozorsku dasku, na svijetlo mjesto na kojem neće biti izravno izložena suncu – na prozor ili balkon okrenut na zapadnu ili južnu stranu u jeseni i zimi, a tijekom proljeća i ljeta na istočnu stranu. Metvica ublažava alergije i astmu te pomaže protiv infekcija.

2. Petrusin
Petrusin je dvogodišnja biljna vrsta iz porodice štitarki. Ova biljka voli mjesta koja su izravno izložena sunčevoj svjetlosti, ali polako će rasti i pokraj prozora okrenutog prema istoku ili zapadu. Petrusin je bogat izvor antioksidanata te folne kiseline koja štiti zdravlje srca.

3. Origano ili mravinac
Origano je višegodišnja biljka iz porodice usnjača, samonikla i veoma otporna na sve uvjete. Najcjenjeniji je divlji ili grčki origano. Stavite teglu na prozorsku dasku na južnoj strani kako bi biljka dobila što više sunčevog svjetla. Origano sadrži karvakol zahvaljujući kojem ima jaka antibakterijska i antigljivična svojstva.

4. Ružmarin
Zimzelena višegodišnja biljka igličastih listova otporna na sušu. Najbolje će rasti ako dobije najveći mogući broj sunčanih sati. Ružmarin podiže energiju i poboljšava pamćenje, pomaže kod gihta i reumatizma.

5. Kadulja ili žalfija
Kadulja je višegodišnja zimzelena biljka grmolikog oblika, samonikla i veoma otporna na sve uvjete. Dobro podnosi suhi zrak u zatvorenom prostoru, ali voli izrazito sunčani položaj. Kadulja ima antibakterijsko i antigljivično djelovanje. Smiruje, osvježava i okrepljuje, pomaže protiv bolova i visoke temperature.

6. Bosiljak
Jednogodišnja zeljasta biljka. Grčki i afrički plavi bosiljak su najbolje vrste za uzgoj u zatvorenom prostoru. Afrički plavi bosiljak ima sličnosti s azijskom ili tajlandskim vrstom jer ima manje i uže listove prošarane plavkasto-ljubičastom bojom uzduž lisnih žila i stabljiku iste boje. Stavite posađenu biljku na južnu stranu kako bi dobila što više sunca i topline.
Bosiljak je snažni antioksidans i prirodni antibiotik. Jača imunološki sustav i štiti srce i krvne žile.

7. Lovor
Višegodišnji zimzeleni grm koji cijele godine uspijeva u zatvorenom prostoru. Smjestite ga na prozor ili balkon na istočnoj ili zapadnoj strani i pobrinite se da u tegli bude dovoljno prostora između pojedinih biljaka, zato što je lovoru potrebna dobra cirkulacija zraka. Lovor potiče cirkulaciju i smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti.

Pročitajte još

DJELO VRIJEDNIH UČENIKA Skulptura ‘Komad mora’ krasi Pomorsko-tehničku školu

Dulist

Antonia Rusković Radonić osnovala udrugu ‘Prijatelji konavoske baštine’

Dulist

NA DANAŠNJI DAN 1816. Rođen književnik i biskup Mato Vodopić

Dulist