Aktualno

U DUBROVNIKU SAZNAJTE Kako se uključiti u milijunske poslove na fuzijskim projektima?

simpozij fuzija tadic irb

Kako se uključiti u poslove na jednom od najvećih znanstvenih i tehnoloških poduhvata današnjice, vrijedne nekoliko stotina milijuna eura, hrvatski će poduzetnici i stručnjaci moći saznati u sklopu 32. Simpozija o fuzijskoj tehnologiji – SOFT 2022 koji se od 18. do 23. rujna održava u Dubrovniku u organizaciji Instituta Ruđer Bošković (IRB).

Riječ je o najprestižnijem bienalnom događanju u ovom području istraživanja u Europi koje je fokusirano na najnovija eksperimentalna dostignuća i aktivnosti u fuziji, a čiji je cilj stvaranje neiscrpnog, sigurnog i čistog izvora energije kako bi se zadovoljile rastuće svjetske potrebe za energijom.

Ovogodišnje izdanje simpozija SOFT okupit će više od tisuću sudionika, vodećih svjetskih fuzijskih znanstvenika i stručnjaka iz EU-a, Kine, Japana, Južne Koreje i Sjedinjenih Američkih Država, uz direktore Međunarodnog termonuklearnog eksperimentalnog reaktora – ITER, Europske agencije za fuziju (F4E), predstavnike Europske komisije i Europske zajednice za atomsku energiju (EURATOMA), te uz vrlo jaku industrijsku sekciju s više od 120 sudionika.

Ugovori vrijedni više stotina milijuna eura
-Dodana vrijednost simpozija SOFT 2022 jest da kroz poseban dio programa poznat kao ‘Industry Day’ okuplja tvrtke diljem svijeta, kojima se otvara mogućnost sudjelovanja na natječajima za unosne poslove na izgradnji ogromnih fuzijskih postrojenja ITER-a i DONES-a, vrijedne nekoliko stotina milijuna eura. Štoviše, sve brojnije sudjelovanje mladih istraživača i predstavnika industrije, poduzetnika i inženjera, omogućilo je simpoziju SOFT da postane jedinstvena platforma za razmjenu najnovijih dostignuća u istraživanju i tehnologiji fuzije. SOFT 2022 će biti hibridna konferencija, te će trećina sudionika biti prisutna virtualno –  ističe dr. sc. Ivančica Bogdanović Radović, predsjednica lokalnog organizacijskog Odbora konferencije SOFT 2022 s IRB-a.

Želimo jači angažman privatnog sektora

Naime, da bi prva fuzijska elektrana profunkcionirala, bit će potrebno provesti niz istraživanja i testiranja tehnologija i materijala, a tu će biti ključna suradnja znanosti i industrije. Dio fuzijskih istraživanja radit će se u sklopu projekta DONES, kojeg zajednički provode Hrvatska i Španjolska, a u sklopu kojeg će hrvatski i španjolski stručnjaci ispitivati materijale koji mogu izdržati ekstreme uvjete u fuzijskoj elektrani. Također, Hrvatska se obvezala izgraditi dio ključne opreme, koju bi trebali dizajnirati hrvatski znanstvenici i visokotehnološke tvrtke. Zato je važno da se hrvatske tvrtke snažnije angažiraju i povežu sa svojim španjolskim kolegama.

tonci tadic
Tonči Tadić

-U Dubrovniku će biti delegacija španjolske koordinacije znanstvene industrije INEUSTAR, koja odavno želi službeniji odnos s hrvatskim gospodarstvom i granskim udrugama našeg gospodarstva. ‘Industry Day’ na konferenciji SOFT 2022 namijenjen je svim potencijalnim dobavljačima, ne samo za hrvatske komponente za izgradnju uređaja DONES, već i svima koji žele sudjelovati na bilo kojem fuzijskom projektu poput ITER-a i DTT-a, odnosno na poslovima koje nudi Europska agencija Fuzija za energiju (F4E).

Osim toga, ‘Industry Day’ na SOFT konferencijama uvijek je uvod u Big Science Business Forum (BSBF), konferenciju dobavljača za velike znanstvene projekte u EU-u gdje se vrte poslovi javne nabave od 8 milijardi eura, od čega na fuziju otpada četvrtina. Tako je i ove godine, te se BSBF početkom listopada održava u španjolskoj Granadi. Zato nas čudi izostanak jačeg interesa Hrvatske gospodarske komore i Hrvatske udruge poslodavaca na ‘Industry Dayu’ u Dubrovniku. Ako, dakle, nemate sredstava i vremena otići u Granadu, dođite u Dubrovnik ili barem budite prisutni on-line, jer ‘Industry Day’ će biti hibridni skup, s mogućnošću on-line sudjelovanja’ – ističe dr. sc. Tonči Tadić, predsjednik međunarodnog organizacijskog odbora konferencije SOFT 2022 s IRB-a.

Jaka je konkurencija, nužno je pokrenuti se na vrijeme

Dr. Tadić dodaje kako će sve hrvatske komponente za uređaj DONES biti predmet javnih natječaja, na koje se mogu javiti i kompanije iz drugih zemalja EU-a. To znači da nitko nije predodređen da će dobiti posao na isporuci neke komponente.

‘-Ukupna vrijednost svih hrvatskih komponenti DONES-a je 36 milijuna eura plus PDV. Međutim, Hrvatske kompanije mogu sudjelovati na natječajima za komponente DONES-a koje će raspisati Španjolska, bilo kao izravni ponuđači ili kao podizvođači i partneri španjolskih kompanija. Ukupna vrijednost svih španjolskih komponenti DONES-a je čak 360 milijuna eura plus PDV, odnosno čak 10 puta veća od udjela Hrvatske.

Sve hrvatske i španjolske komponente DONES-a su kompleksne i zahtijevaju suradnju više kompanija, zato je važno da se hrvatski privatni sektor uključi i aktivira dogovore o stvaranju nacionalnih konzorcija za neke od tih poslova i komponenti’ – naglašava dr. Tadić.

Upravo zato je, ističe dr. Tadić, nužno da naše tvrtke budu na ‘Industry Dayu’ na simpoziju SOFT2022 te upoznaju vodeće ljude fuzijskih istraživanja i od njih direktno saznaju sve mogućnosti koje su im na raspolaganju.

Zbog svega navedenog, dr. sc. Ivančica Bogdanović Radović i dr. sc. Tonči Tadić smatraju da je izbor Hrvatske kao domaćina, a Dubrovnika kao lokacije ovog jedinstvenog simpozija, veliko priznanje hrvatskim znanstvenicima i stručnjacima koji se bave fuzijskim istraživanjima, te sjajna prilika za naše tvrtke.

 

Pročitajte još

VIDEO Ovako izgleda Stradun pod ledom!

Dulist

FOTO/VIDEO Grad se zabijelio, na moru pijavica

Dulist

HUMANITARNI DAN ZA DOBRO DJELO Pokažite veliko lapadsko srce na Mihajlu

Dulist