Aktualno

VELIKI SKUP O RIBARSKOJ INDUSTRIJI 750 sudionika iz 52 države stiglo u Dubrovnik

ICCAT konf2

Sastanak Međunarodne komisije za zaštitu atlantskih tuna – ICCAT otvoren je u Hotelu Valamar Lacroma. Godišnji sastanak ICCAT komisije okupio je 750 sudionika iz 52 države, predstavnika administracija, znanosti i nevladinih organizacija.

Pozdravljajući okupljene gradonačelnik Mato Franković istaknuo je, između ostalog, i velika postignuća Dubrovnika kroz povijest te zahvalio organizatorima što su ovako veliki i važan skup u ribarskoj industriji doveli u Dubrovnik.

Naime, rezultat rada ICCAT komisije, među ostalim, je usvajanje obvezujućih akata kojima se određuju primjerice i ulovne kvote, a kojih se moraju pridržavati sve ugovorne strane. Rad u okviru ove Komisije od velikog je značaja za Hrvatsku s obzirom da je plavoperajna tuna gospodarski najznačajnija vrsta za hrvatsko ribarstvo. Ova je vrsta po jedinici mase najskuplja vrsta tune na tržištu. Upravljanje tunom temelji se na sustavu kvota, a kako bi se iskorištavanje ove vrste odvijalo u skladu s pravilima uspostavljen je vrlo zahtjevan i kompleksan sustav kontrole i praćenja.

Župan Nikola Dobroslavić je kazao kako u Dubrovačko-neretvanskoj županiji ne postoje uzgajališta tune, no to ne znači da nemamo razvijenu marikulturu:

-Zahvaljujem vam što ste izabrali Hrvatsku i Dubrovnik kao domaćina ovog sastanka, ove konferencije. Uzgoj tune u Hrvatskoj čini značajan dio hrvatskog ribarstva te je činjenica da se ovaj sastanak održava ovdje za nas jako značajna, a odluke koje ćete ovdje donijeti izuzetno su važne za sve nas u segmentu upravljanja uzgojem atlantske tune te njezina očuvanja. U našoj Županiji najvažnija gospodarska grana je turizam, a slijedi je poljoprivreda s vrlo razvijenom marikulturom i ribarstvom. Ne uzgajamo tunu, ali smo svjetski poznati po školjkarstvu, a posebice uzgoju kamenica – rekao je župan Dobroslavić te poželio svim sudionicima ugodan ostanak u našoj Županiji.

U prigodi otvorenja govorio je i potpredsjednik Vlade RH i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić koji je istaknuo kako smatra da je došlo vrijeme da se kroz novi upravljački okvir na odgovarajući način prepoznaju specifičnosti ribolova i uzgoja tune na sub-regionalnoj razini u Jadranu, poput primjerice potrebe za produljenjem plivaričarske ribolovne sezone kao i dodatnom fleksibilnošću u dijelu uzgoja.

Međunarodna komisija za zaštitu atlantskih tuna osnovana je 1966. godine u Brazilu i u njenom je fokusu upravljanje tunama i tunama sličnim vrstama. Hrvatska je potpisnica Konvencije o osnivanju ICCAT Komisije od 1997. godine, a do danas su ukupno 52 države potpisale Konvenciju.

Pročitajte još

STANJE NA IZVORIŠTU JE STABILNO Vodovod šalje dodatne cisterne u Zaton, Vrbicu i Štikovicu

Dulist

SIGURNOST U PROMETU I PLAVI TAKSI APELIRAJU ‘Ako piješ ne vozi, samo nazovi’

Dulist

I danas stižu cisterne, neugodni mirisi i dalje u dijelu vodoopskrbne mreže

Dulist