Kultura

U Flori izložba ‘Moje srce je divlje sjeme’ autorice Anite Celić

U Flori izložba 'Moje srce je divlje sjeme' autorice Anite Celić

Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Dubrovnik i Galerija Flora pozivaju na otvorenje izložbe Celle Anite Celić Moje srce je divlje sjeme u subotu, 20. lipnja 2020. u 19 sati u Galeriji Flora. Izložba se može pogledati do 6. srpnja svaki dan od 17 do 20 sati.

Morfologija biljaka usložena i premrežena zoomorfnim motivima te tu i tamo ljudskim vitalnim organima i ‘fito – osteološkim’ tvorevinama okosnica je rada Anite Celić Celle. Svojim kolažima kao svojevrsnim vegetabilnim bestijarijem ističe važnost i ljepotu prirode, života uopće. Filadendroni, irisi, begonije i razne puzavice obavijaju se oko organa ili kosturskih segmenata za koja nismo sigurni je li stvarno riječ o plućima, srcu, zdjeličnim kostima, kralješcima i rebrima, ili možda o nekoj poznatoj nam biljnoj vrsti. U džungli života sve je prepleteno, a bez prirode života ni nema. Nositelj života je sjeme. Kad je sjeme divlje ishod je neočekivan, borben, prevladavajući.

Slijedeć misao Claude Lévi-Straussa da iza onoga što je složeno mora postojati i ono što je jednostavno te da ‘smisao proizlazi uvijek iz kombinacije elemenata’ pokušat ćemo iščitati suodnos florealnih i životinjskih motiva i ljudskih organa na Cellinim kolažima kao iskonsku čovjekovu potrebu za sinkronizacijom s prirodom.

Radovi nazvani Memento mori, Udahni … izdahni…, Moje srce je divlje sjeme, Krug, Arbor, upućuju na perpetuirajući ciklus života i smrti, izmjene godišnjih doba i našu utkanost u tokove prirode.

Ili, kako je napisao rimski pjesnik Lukrecije: ‘… nijedno biće ne ostaje uvijek isto, jer sve nam o promjenama govori, jer sve priroda izmjenjuje te mnoge preobrazbe ona tvori.’
Na neki način ovi radovi se temelje i na Epikurovoj etici, ugodi kao najvišem dobru. Ugodi svih živih bića. Ne u onom, kasnije krivo ili drugačije interpretiranom obliku kojeg povezujemo s pukom nasladom i uživanjem, već ugodom koja proizlazi iz mira i nepomućenosti. Cilj je ispunjenje duha u mudrosti, prijateljstvu, hrabrosti i pravdi.

Osim dvodimenzionalnih kolaža rađenih od ručno, akrilom bojanih papira, Cella nam predstavlja i kolaž skulpture. Riječ je o malim oprostorenim motivima kukaca, koji se javljaju, uglavnom u obliku plošnih sjena među razgranatim lišćem, i na spomenutim kolažima.

Također, istom neusiljenom manirom Cella stvara i kolaž mobile, unoseći element nečujnog zvuka u nepomućeni sklad prirode.

I, kao što kaže Heinrich von Kleist ‘Postoji izvrstan učitelj, ako ga razumijemo: to je priroda.’, zaključujemo da prirodu Cella razumije, ili je nastoji razumjeti, a zasigurno možemo reći da od nje uči. —Helena Puhara

CELLA ANITA CELIĆ rođena je u Šibeniku 28.11.1978. godine. Diplomirala je 2007. godine na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, smjer slikar-grafičar.

Sudjelovala je na brojnim izložbama, radionicama i multimedijalnim projektima u zemlji i inozemstvu. Dobitnica je nekoliko nagrada i priznanja, posljednja 2017. je nagrada nacionalnog stupnja A&C Golden Cube natječaja za 2017. godinu u kategoriji tiskanih medija za publikaciju „Arhitekt Ivo“ (u suradnji sa Danijelom Srdarevom) te nacionalna nominacija za međunarodnu UIA Architecture & Children Golden Cubes nagradu u Parizu. Kolaži su joj objavljeni u monografiji “Cuting Edges – Contemporary Collage”, izdavačke kuće Gestalten, Berlin.

Cella Anita Celić bavi se i ilustracijom, dizajnom, fotografijom i scenografijom. Djeluje i pod imenom Cella&Wolves. Članica je HDLU-a. Živi i radi u Zagrebu.

Pročitajte još

[FOTO] SPOMEN IZLOŽBA Marita Kisić Kamić predstavila umjetnička djela od plastičnih boca

Dulist

VRIJEDNA DONACIJA Luko Paljetak poklonio sliku Umjetničkoj galeriji Dubrovnik

Dulist

ART RADIONICA LAZARETI Plesna predstava kao reakcija na rat u Ukrajini

Dulist