Za ozakonjenje nezakonito izgrađenih zgrada predano je ukupno 773.198 zahtjeva.
S obzirom da su neki gradovi već izašli s brojem zaprimljenih zahtjeva, poslali smo upit Gradu Dubrovniku o broju zaprimljenih zahtjeva za legalizacijom.
– Pisarnica Grada Dubrovnika još uvijek upisuje zaprimljene zahtjeve i preporučene pošiljke. Za sada se radi o 4.575 upisanih zahtjeva. Procjena je da će konačna brojka biti 5.000. Glavnina zahtjeva predana posljednji tjedan pred isteka roka je bez ikakve dokumentacije – ističu iz Grada Dubrovnika.
Što se tiče daljnje procedure, dodaju, prvo se obrađuju predmeti koji su kompletirani, po redoslijedu zaprimanja, a u sljedećoj fazi su zahtjev bez dokumentacije.
– Prema naputku Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja od 27. lipnja 2013. godine, primjereni rok za dopunu takvih zahtjeva, odnosno dostavu kompletne dokumentacije iznosi najmanje 60 dana, a u slučaju da stranka zatraži produženje toga roka iz opravdanih razloga njenom se zahtjevu može udovoljiti – zaključili su iz gradske uprave.
Inače, očekuje se da će konačni broj zahtjeva za legalizaciju objekata biti oko 774 tisuće, od čega bi se glavnina trebala riješiti u roku od dvije godine, objavila je na konferenciji za novinare ministrica graditeljstva i prostornog uređenja Anka Mrak Taritaš.
Najviše je, 88.000 zahtjeva, predano u Gradu Zagrebu, a slijede Splitsko-dalmatinska i Zagrebačka županija, sa 76.782 i 65.201 zahtjevom. Najveći je dio zahtjeva, više od 570 tisuća, pritom predano u lipnju, odnosno u zadnjem mjesecu prije isteka roka.
Za očekivati je da će oko 10 posto predanih zahtjeva biti odbijeno jer legalizacija po zakonu nije moguća, a još oko 10 posto zahtjeva vjerojatno je predano iz straha, a ne jer je legalizacija potrebna, rekla je Mrak Taritaš i dodala kako se nada da će se u roku od dvije godine riješiti glavnina, 70 do 80 posto predanih zahtjeva.