Crna kronika

SPRIJEČIMO POŽARE Ne igrajte se s vatrom na otvorenom!

pozar vatrogasci

S dolaskom toplijeg vremena intenziviraju se radovi na čišćenju poljoprivrednih i zapuštenih površina, što znatno povećava broj vatrogasnih intervencija uslijed požara otvorenog prostora, odnosno požara raslinja.

Kako bi izbjegli požare koji svake godine prije požarne sezone unište stotine hektara na području Dubrovačko-neretvanske županije, Vatrogasna zajednica Dubrovačko-neretvanske županije podsjeća građane na obvezu pridržavanja Mjera zaštite od požara iz Odluke o mjerama zaštite šuma na području Dubrovačko-neretvanske županije.

U razdoblju do 1. lipnja dozvoljeno je paljenje vatre na otvorenom prostoru isključivo uz odobrenje nadležne javne vatrogasne postrojbe ili dobrovoljnog vatrogasnog društva, direktno ili putem vatrogasnog broja 193, odnosno putem jedinstvenog europskog broja za hitne situacije 112.

Kako se navodi u priopćenju Vatrogasne zajednice DNŽ i županijskog vatrogasnog zapovjednika Stjepana Simovića, ukoliko postoji neophodna potreba za spaljivanjem korova do 1. lipnja, odnosno nakon 31. listopada, fizičke ili pravne osobe dužne su o planiranoj radnji obavijestiti nadležnu vatrogasnu postrojbu i ustupiti joj slijedeće podatke: osobne podatke (ime, prezime, adresa prebivališta podnositelja zahtjeva), naziv površinu zemljišta na kojem će se ložiti vatra, te udaljenost mjesta loženja od najbliže šume te vrijeme loženja i broj osoba koje će obaviti loženje.
Prije paljenja, a po odobrenju nadležne vatrogasne postrojbe, potrebito je poduzeti obvezne preventivne mjere. Naime, paljenje se mora provoditi za mirna vremena (bez vjetra), a tvari koje se spaljuju moraju se pomaknuti na dovoljnu udaljenost od vodova električne energije, javnih cesta, stambenih i drugih objekata koje bi vatra i dim mogli ugroziti. Potrebno je osigurati i nazočnost dovoljnog broja osoba sposobnih za gašenje požara te priručna sredstva za gašenje (voda, lopate, grablje i sl.).

-Kod roštiljanja na otvorenome potrebno je kontrolirati vatru i ne smije se napuštati mjesto dok se vatra u potpunosti ne ugasi. Osobe koje su po prethodnom odobrenju obavile paljenje vatre na otvorenom prostoru dužne su mjesto paljenja pregledati, ostatke vatre u potpunosti ugasiti i o tome izvijestiti davatelja odobrenja – navode u upozorenju iz žuanijske Vatrogasne zajednice uz napomenu kako je na cjelokupnom području Dubrovačko-neretvanske županije zabranjeno paljenje vatre na otvorenom prostoru u razdoblju od 1. lipnja do 31. listopada.

Foto: Ilustracija

Pročitajte još

Jedna osoba ozlijeđena u nesreći između Bistrine i Zaton Dola

Dulist

Na Vojnoviću teško ozlijeđen motociklist

Dulist

Zapljene droge na Korčuli i u Dubrovniku

Dulist