Aktualno

SIMULACIJA Hrvatskoj je potreban anglosaksonski način suđenja

Simulacija suđenja

Veleposlanstvo SAD-a organiziralo je četvrtu Regionalnu konferenciju o vještinama vođenja sudskih postupaka koja se održava od 3. do 7. veljače u hotelu Royal Princess, a glavna tema razgovora je ‘Kako biti uspješan u borbi protiv organiziranog kriminala’.

Glavni fokus ovog treninga je razviti vještine koje su potrebne kod suđenja, a sudjelovalo je ukupno sedam zemalja, i to po najmanje tri tužitelja i tri branitelja iz svake zemlje sudionice, Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Kosova, Makedonije, Crne Gore i Srbije. Osim odvjetnika i sudaca, na konferenciji su sudjelovali i regionalni instruktori, a konferencija završava 8. veljače lažnim suđenjem.

Sudionici su odabrani na temelju svog iskustva i njihove spremnosti da služe kao treneri nakon povratka u svoju zemlju. Scenarij uključuje međunarodnu distribuciju narkotika s dva svjedoka koja surađuju. Osim učenja analize slučaja, pripreme slučaja i sudačkih vještina , tečaj se usredotočio posebno na vještine potrebne za zastupanje i koristi koje mogu imati od svjedoka na suđenju . Branitelji su dobili upute o njihovim različitim ulogama u zastupanju suradnika protiv tužitelja. Radionica kombinira prezentacije, instruktore demonstracija te niz sudionika koji treniraju vještinu glumeći suđenje.

Na pitanje koliko je moguće da se usklade lokalna pravosuđa i običaji u stvarnosti, prvi zamjenik glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske Dragan Novosel odgovorio je da je moguće, u Bosni i Hercegovini vode ovakva suđenja, u Makedoniji i Srbiji će početi, a Hrvatska je nedavno izmijenila zakon, vratila se klasičnom kontinentalnom inkvizicijskom sustavu radi toga jer nisu bili ostvarene sve tehničke pretpostavke za ovo suđenje.

– Ovo suđenje zahtijeva snimanje u sudnici, steno-daktilografe koji bilježe dane momente suđenja, i bit suđenja i unakrsnog ispitavanja je velika dinamičnost. Vidjeli smo direktno ispitivanje i unakrsno ispitavanje kada obrana kroz svoja pitanja dovodi u pitanje vjerodostojnost svjedoka. Ovaj način ispitivanja, anglosaksonski sustav , ima svojih prednosti od kojih je jedna da na ovaj način se mogu eliminirat svjedoci koji nisu vjerodostojni, i na određen način ovo suđenje pomaže utvrđivanju istine kazao je Novosel i dodao da je ovo bilo vježbanje samo vještina, a ne simuliranje pravog suđenja jer se ne držimo procesnih pravila, već je bit u samoj vještini ispitivanja.

U Hrvatskoj se mora ovakav način suđenja ponovno unijet u sustav, moraju se osigurati tehnički uvjeti da bi se osiguralo unakrsno ispitivanje u punom smislu riječi kako zapravo i zahtijeva ovaj način ispitivanja.

– Putevi droge ne poznaju granice, organizirani kriminal ne poznaje granice, nacionalnost, rasnu, etničku i političku podijeljenost, jer kriminalci su jedno, povezani su u svim regijama, i pitanje je samo u kojoj državi će završiti na optuženičkoj klupi. U BiH je temeljito izmijenjen zakon o krivičnom postupku koji je dao veća prava tužitelju koji vodi istragu, u nas je već to na snazi od 2003. i mi smo više ovdje kao veterani rekao je Nikica Gržić, odvjetnik iz Sarajeva.

Odvjetnik jedne države ne može zastupati u drugoj ali zahvaljujući ovim treninzima i novim saznanjima može bolje zastupati svoga klijenta. Trend u Europskoj Uniji je da se neke granice i prepreke smanjuju, preporuke i savjeti Europe idu u pravcu slobodnog prometa usluga i svatko tko jednog dana želi biti član EU mora svoja vrata otvoriti prema mogućnosti slobodnog zastupanja stranih odvjetnika.

– Najpozitivnija je stvar što je trening organiziran na regionalnom nivou, što povezuje tužitelje i branitelje iz svih zemalja regije i što je multiprofesionalan jer u njemu sudjeluju istovremeno i tužitelji i branitelji. To je najveća prednost jer istovremeno možemo jedni od drugih mnogo naučiti, a i međusobno jer učeći jedni od drugih i kroz praksu na ovakvim radionicama možemo svaki u okvirima svoje zemlje razviti praksu, razumijevanje instituta i u krajnjem slučaju da se te prakse na nekom regionalnom nivou približavaju zaključio je Jugoslav Tintor, odvjetnik iz Beograda.

Pročitajte još

[FOTOGALERIJA] ‘SMOTRA KOLENDARA’ Dječica izvela kolende, napjeve i božićne pjesme

Dulist

[FOTO] SVATKO MOŽE BITI DJED BOŽIĆNJAK Coca-Cola kamion stigao na Pile

Dulist

ZASAD NIŠTA OD MESNICE U POVIJESNOJ JEZGRI Natječaj je završen, nitko se nije javio

Dulist