Aktualno

SAMO KOD STRANACA Jeste li ikad dobili bonus za preporuku novih zaposlenika?

shutterstock 56428879

‘Preporučite nam koga zaposliti i nagradit ćemo vas!’ Zvuči kao poticanje zapošljavanja preko veze? Samo na prvi pogled. Bonus za preporuku nagrada je koju tvrtke dodjeljuju zaposlenicima koji su u radno okruženje uspjeli ‘dovesti’ stručnjaka, i to osobu koja je uspješno odradila probni rok i ostala raditi u kompaniji barem godinu dana.

Takvu praksu uglavnom prakticiraju tvrtke u stranom vlasništvu, a u kojoj mjeri je ona zastupljena na području Srednje i Istočne Europe, istražio je međunarodni servis Paylab, kojeg je dio i hrvatska MojaPlaća.

Bonus za preporuku zaposlenika najviše prevladava u Srednjoj Europi i to u Češkoj, gdje 11.8 posto zaposlenika ima mogućnost ostvariti bonus za preporuku, te u Slovačkoj (10.4 posto). U pitanju su zemlje s velikim deficitom radne snage.

Bonusi za preporuku zaposlenika zastupljeniji su u glavnim gradovima gdje su obično i sjedišta kompanija u kojima vlada velika potreba za specijaliziranim stručnjacima.

Bonus za preporuku najzastupljeniji je kod poslodavaca u sektoru informacijskih tehnologija, a najčešće se na ovaj način zapošljavaju programeri kojih na tržištu rada nedostaje.

Bonuse za preporuku novih zaposlenika na području Srednje i Istočne Europe u najvećoj mjeri nude strane kompanije. U Slovačkoj čak do 21 posto zaposlenika koji rade za strane kompanije potvrđuju da su primili bonus za preporuku stručnjaka. U Češkoj je taj postotak još veći: 24 posto zaposlenika koji rade za strane kompanije primili su ovakav oblik nagrade.

Mogućnost ostvarivanja bonusa radi dovođenja stručnjaka u kompaniju ima i 5.1 posto zaposlenika u Mađarskoj, 4.7 posto zaposlenika u Srbiji, 4.4 posto u Estoniji, te 3.7 posto u Litvi i 3.6 posto u Poljskoj. Slijedi Finska s 3 posto, te Hrvatska s 2.7 posto zaposlenih koji imaju priliku ostvariti bonus za preporuku kvalitetnih kandidata. Takav bonus najmanje imaju mogućnost ostvariti zaposlenici u Sloveniji (1.4 posto) te Bosni i Hercegovini (1.4 posto).

I u Hrvatskoj su bonus za preporuku sklonije davati tvrtke u pretežno stranom vlasništvu (4.4 posto) nego one u pretežno domaćem vlasništvu (2.6 posto). Tvrtke u državnom vlasništvu te javna i lokalna samouprava skoro pa i ne poznaju ovakav sustav nagrađivanja zaposlenika (<1 posto).

Ova praksa ovisi i o veličini tvrtke. Čak 4 posto zaposlenika koji rade u tvrtkama većim od 1.000 zaposlenika izjavilo je da imaju bonus za preporuku, kao i 4 posto zaposlenih u tvrtkama od 250 do 999 zaposlenika. Tu praksu poznaje 3.1 posto zaposlenih u tvrtkama s 50 do 249 zaposlenika, a ona je najmanje na raspolaganju u tvrtkama do 10 zaposlenih (1.5 posto).

Bonus za preporuke najčešći je u tvrtkama iz djelatnosti IT i telekomunikacije; čak 11.4 posto tvrtki ima ovu beneficiju, a slijede tvrtke iz područja financija (3.5 posto).

Rezultati istraživanja pokazuju da su bonusi za uspješnu preporuku prvenstveno financijske prirode, a u pojedinim kompanijama iznose i do ‘nekoliko mjesečnih plaća’. Visina bonusa može ovisiti i o zahtjevima i specifičnostima radne pozicije koju treba popuniti. Ukoliko su u pitanju nefinancijski bonusi, riječ je o beneficijama poput više slobodnog vremena i vaučera za različite proizvode ili usluge.

Pročitajte još

Hoće li ovo biti najskuplji Uskrs do sada?

Dulist

LJETNO RAČUNANJE VREMENA Evo kada ćemo pomaknuti kazaljke na satu

Dulist

Tim CIF pobjednik Kupa Hrvatske u bridžu u Dubrovniku

Dulist