Aktualno

RUSKI SE NE ČUJE U GRADU Baćuške ovog ljeta ne lete, vodiči bez posla

RUSKI SE NE ČUJE U GRADU Baćuške ovog ljeta ne lete, vodiči bez posla

Sankcije koje je Europska unija od veljače uvela protiv Rusije zbog ruske invazije na Ukrajinu, a koje obuhvaćaju mjere ograničavanja, gospodarske sankcije i diplomatske mjere, utjecale su, među ostalim, i na dolaske ruskih državljana u Hrvatsku. Slijedom toga, i turistički vodiči s područja Dubrovnika koji vode na ruskom jeziku, imaju manje posla ili ga uopće nemaju…

Tek jedan upit
Turistička vodičica Lidija Begić, koja vodi na engleskom, francuskom i ruskom jeziku, ove godine nije imala nijedno vođenje na ruskom jeziku. Vraća se unatrag i priča nam da je intenzivno radila i vodila na ruskom jeziku u godinama prije ulaska u Europsku uniju. —Imala sam i nekoliko tura dnevno zbog velike potražnje za vodičima. Naravno, interes se godinama smanjivao s obzirom na uvođenje viza. No, svejedno je redovito bilo gostiju s ruskog govornog područja u Dubrovniku. Tijekom prošle godine, kad smo svi govorili da je sezona počela oko 15. srpnja, već sam radila vrlo lagano kroz svibanj i lipanj. Bila je tu riječ o indvidualcima s drugog govornog područja, kao što su francuski i engleski. Međutim, tad sam imala najveći broj upita i vođenja na ruskom jeziku. Govorimo, dakle, o prošloj godini, kad je sezona počela tek sredinom ljeta. Bilo je organiziranih dolazaka manjih grupa putem agencija, primjerice, s područja Makarske rivijere ili iz Splita. Također, uz to, dobivala sam brojne individualne upite, odnosno gostiju koji bi mene osobno kontaktirali. To su bili ljudi koji su mi na jedan način dali posla u vrijeme dok kolege još nisu radile. Dakle, meni ruski nije nikad bio jezik koji je zauzimao primat, nego nadopunjavao kalendar, ali je lani u predsezoni puno značio – ističe nam turistička vodičica koja je prošle godine nagrađena priznanjem ‘Čovjek – ključ uspjeha, djelatnik godine’. Ove godine je, kako kaže, imala tek jedan upit za vođenje na ruskom jeziku. —Imala sam upit za grupu krajem četvrtog mjeseca, ali ga nisam mogla odraditi jer sam imala koronavirus – dodala je. Komentirala je kako su neke od njenih kolegica u ovoj godini imale vođenja na ruskom jeziku, no to nije ni blizu brojevima u prijašnjim godinama.

‘Skoro pa ništa’
‘Situacija je dosta lošija u usporedbi s prošlom godinom’, za DuList ističe Helena Tomašković koja vodi na engleskom i ruskom jeziku. — Što se tiče Rusa, ove godine nisam imala nijedno vođenje. Ima nešto Ukrajinaca koji dolaze iz Crne Gore, kao gosti na odmor. Njima nisu potrebne vize za Hrvatsku. Opet, riječ je o brojevima koje ne možemo usporediti s prošlom godinom, ali ni s godinama prije. Također, dolaze gosti s ruskog govornog područja, iz Litve, Latvije i Bjelorusije. Isto tako, riječ je o manjim brojkama nego prijašnjih godina – naglasila je. Lani je sezona, kako kaže, bila fantastična. — Stvarno je bilo vođenja grupa i individualaca, no ove je godine dosta lošije zbog cijele situacije. Sada je situacija kao u vrijeme lockdowna, prije dvije godine. Tu i tamo uleti neka grupa, ali to je skoro pa ništa – rekla je. Navodi kako ruski državljani mogu doći u Dubrovnik, preko Istanbula, s Turkish Airlinesom. — Ali, prvi problem je što su digli cijene. Moja rodica je htjela doći iz Moskve u Dubrovnik tijekom ljeta. Karta za let Moskva-Istanbul-Dubrovnik je tisuću i pol eura. Druga stvar je što im radi sankcija ne daju vize. Tu je isto nastao problem. Rusi ako putuju, putuju u države gdje se vize od njih ne traže. Mi smo im malo predaleka i preskupa destinacija s obzirom na sve – kazala je Tomašković.

‘Dug je put, i skupo’
Vodičica na ruskom jeziku Natalija Bezić navodi kako trenutno dolaze grupe iz Litve i Latvije. No, kako kaže, ruskih državljana je vrlo malo. — Bilo je nešto vođenja, no tu je riječ o individualcima, nema grupa. U usporedbi s prošlom godinom, to je puno lošije. Prošla sezona je bila dobra, bez obzira što smo počeli raditi u sedmom mjesecu. Bilo je dosta Ukrajinaca i Rusa. Avioni su letjeli svaki dan. Ali sada ih nema. Rusi mogu dolaziti preko Istanbula, no dosta je komplicirano za doći. Dug je put, i skupo je – rekla je naša sugovornica koja je, kako kaže, dosad imala manje od deset vođenja. —To je puno, puno manje nego lani! – zaključila je. • MP

Objavljeno u tiskanom izdanju 6. srpnja 2022.

Pročitajte još

Gorana Stepanić i Pavel Gregorić održali predavanje ‘Lice i naličje retorike u djelu Nikole Vitova Gučetića’

Dulist

Policija za vikend pojačano nadzire najteže prometne prekršaje

Dulist

DONIRAJTE ZA MARIJA Velika akcija Udruge ‘Tata je tata’

Dulist