Izvanredna kontrola bolovanja tijekom 2012. godine pokazala je kako je svaki četvrti osiguranik neopravdano dugo na bolovanju, odnosno – bolovanje mu je opravdano otvoreno ali neopravdano dugo traje.
Istaknuto je to u Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje (HZZO), a prenosti Jutarnji list. Tako godišnje plaćamo 14 milijuna dana bolovanja, dnevno je na bolovanju 45 tisuća ljudi, a Hrvatska (HZZO i poslodavci) godišnje potroši ukupno dvije milijarde kuna na bolovanja, što je značajno viši iznos po glavi stanovnika u odnosu na BDP nego u većini drugih zemlja EU.
Najčešći uzroci kratkih bolovanja su viroze, a za duga bolovanja bolesti lokomotornog sustava, psihičke bolesti, bolesti krvožilnog sustava, zloćudne bolesti i ozljede na radu.
Za najavljeni novi način kontrole bolovanja vlada sve veći interes poslodavaca koji žele suradnju sa Zavodom kako bi se smanjila neopravdana odsutnost zaposlenika. HZZO naglašava kako pacijenti koji su stvarno bolesni novu kontrolu uopće neće osjetiti. Oni pak koji su do sada zloupotrebljavali to pravo, sigurno imaju razloga biti nezadovoljni.
Prošlogodišnje redovne i izvanredne kontrole opravdanosti bolovanja smanjile su ukupnu stopu bolovanja s 3,23 u 2011. godini na 3,12, a time je smanjen i trošak za naknade za bolovanja s milijardu i 16 milijuna kuna (2011.) na 998 milijuna kuna (2012.).
Nekoliko tisuća kontrola provedeno je na zahtjev poslodavca, te dvije velike akcije izvanrednih kontrola bolovanja. U prvoj akciji kontrolirana su dugotrajna bolovanja, pregledano je 2713 osiguranika te zaključeno 24,5 posto otvorenih bolovanja. U drugoj akciji obavljen je nadzor u 861 ordinaciji obiteljske medicine, revidirano 12.917 bolovanja i zaključeno njih 580.