Kultura

DUBROVAČKE LJETNE IGRE Što donosi dvogodišnji projekt ‘Future Epics’?

karla labas igre

Projekt naziva Future Epics koji će Dubrovačke ljetne igre u naredne dvije godine provoditi s partnerima, a koji je sufinanciran iz EU fondova, predstavljen je danas, 22. rujna u Festivalskoj palači u sklopu manifestacije Dani kulturne baštine u Dubrovniku 2018.

Ovaj kulturno – umjetnički projekt koji će otvoriti prostor za mlade umjetnike i nove (mlade) publike kroz istraživanje zaboravljenih povijesnih narativa i reinterpretaciju specifičnih tema iz kulturne baštine svakog od partnera, u iznosu od 60 posto sufinanciran je iz fonda programa Kreativna Europa – potprogram Kultura, a po natječaju Europski projekti suradnje – potpora za projekte Europske godine kulturne baštine 2018. na koji je projekt prijavljen koncem prošle godine.

Vodeći partner projekta je Fondacija Heartefact iz Beograda koja producira društveno angažirane umjetničke projekte, pruža podršku umjetnicima koji kritički promišljaju društvo te djeluje u uvjerenju da umjetnosti može biti instrument pozitivne društvene promjene. Uz Dubrovačke ljetne igre kao prvog suorganizatora ostali su partneri Centar za izvedbene umjetnosti Vitlycke (Tanumshede, Švedska), koji djeluje kao centar za rezidencije i bavi se suvremenim i inovativnim umjetničkim praksama, te organizacija civilnog društva Tasca (Barcelona, Španjolska) koja djeluje aktivistički i upravlja kulturno-društvenim centrom, intenzivno radi na edukaciji, a posebno se bavi djecom i mladima te starijim skupinama društva.

Razvoj novih pristupa kulturnoj baštini podrazumijeva dekonstrukciju postojećih narativa određenih povijesnih razdoblja i reinterpretaciju kroz suvremenu izvedbenu umjetnost. Istraživanje koje će provoditi Dubrovačke ljetne igre fokusirano je na razdoblje renesanse i baroka grada Dubrovnika, dok će se švedski centar Vitlycke baviti razdobljem kasne pretpovijesti i petroglifima koji se nalaze u naselju Tanumshede i koji su uvršteni na UNESCO-vu listu svjetske baštine. Heartefact će istraživati razdoblje beogradske povijesti između dva svjetska rata koje karakterizira ubrzana metropolizacija grada i rast fašizma. Uz sudjelovanje mladih umjetnika i ciljna publika projekta su mladi od 15 do 29 godina.

Tri umjetničke produkcije koje će proizaći iz provedenih istraživanja bit će premijerno izvedene na Dubrovačkim ljetnim igrama 2020. godine. U sklopu projekta bit će razvijena interaktivna internetska platforma kao virtualni prostor koji će omogućiti istraživanje europske kulturne baštine, a korisnicima, posebice mladima, omogućiti da sudjeluju u stvaranju sadržaja i razmjenjuju vlastite ideje. Future Epics će djelovati kao europska mreža s novim pristupom konceptima zajedničkog dobra i kulturne baštine koje putem internetske platforme ostaju novim generacijama. Osim intenzivnog rada na razvoju platforme i pripreme umjetničkih produkcija, projekt tijekom dvije godine trajanja podrazumijeva provedbu kreativnih labova za umjetnike, istraživanja, rezidencija, javnih diskusija i radionica te simpozija. Dubrovačke ljetne igre tako će u ljeto 2019. za svoju 70. obljetnicu organizirati međunarodni trodnevni simpozij na temu Budućnost ambijentalne izvedbe, koji će se, osim poviješću dubrovačke ambijentalnosti, baviti pitanjima nove ambijentalnosti i izazovima festivalizacije te festivala unutar kulturnih destinacija.

Ukupna vrijednost projekta je približno 333.100 eura ili 2,5 milijuna kuna, a iz europskog fonda sufinancirat će se 60 % tog iznosa ili približno 1,5 milijuna kuna. Dubrovačke ljetne igre će u projekt uložiti gotovo 85.000 eura odnosno 650.000 kuna, a sufinancirani iznos iz EU fonda iznosi približno 51.000 eura ili 400.000 kuna. Igrama je za provedbu projekta odobreno i sufinanciranje iz sredstava kojima raspolaže Ministarstvo kulture RH, a koja su namijenjena programima međunarodne kulturne suradnje.

Osim projekta Future Epics, Dubrovačke ljetne igre će u naredne dvije godine provoditi i projekt Luka sanjara (Port of Dreamers) ukupne financijske vrijednosti od približno 316.000 eura, koji se također sufinancira iz EU fonda Kreativna Europa – potprogram Kultura. U ovom projektu, koji će tematizirati stogodišnju povijest migracija na europskom kontinentu, Igre su vodeći partner uz organizaciju civilnog društva Kulturanova iz Novog Sada kao prvog suorganizatora te uz Slovensko narodno gledališče Maribor.

Pročitajte još

Otvorenje izložbe “Toge, damast i vlast” autorice Viktorije Žuvela

Dulist

[FOTO] Vlaho Bukovac i portreti dubrovačkih obitelji

Dulist

Menadžer i hodočasnik Boris Trupčević predstavio knjigu o iskustvu koje promijeni život

Dulist