Županija je tijekom godine u osnovne i srednje škole uložila 7,67 milijuna kuna, a od toga je 7,5 milijuna kuna uloženo u kapitalne projekte i investicije, a 170 tisuća kuna u školske projekte.
Za stipendiranje 80 učenika i studenata izdvojeno je dodatnih 750 tisuća kuna.
Pročelnica za obrazovanje, kulturu i sport Marijeta Hladilo izvjestila je župana Nikolu Dobroslavića o svim rezultatima tokom 2012. godine, te tom prilikom istaknula najbitnija ulaganja.
-Od većih ulaganja u 2012. godini na području naže županije izdvojila bih ono u OŠ Braća Glumac na Lastovu u vrijednosti od 1,22 milijuna kuna , a sve kako bi se otklonile posljedice šteta koje je ovom objektu nanijelo olujno nevrijeme koje je u cijelosti uništilo pokrov objekta a djelomično urušilo krovnu konstrukciju i oštetilo prozore i stropnu žbuku u cijelom objektu – naglasila je pročelnica Hladilo.
Izvedena je i rekonstrukcija krova OŠ Cavtat u Cavtatu, s 400 tisuća kuna je sufinancirana je gradnju sportske dvorane u OŠ Smokvica, a u OŠ Ston je financiran glavni projekt dogradnje sportske dvorane te se uskoro očekuje izdavanje građevinske dozvole. U Turističkoj i ugostiteljskoj školi u Dubrovniku napravljena je mehanička ventilacija novog kabineta kuharstva tako da će naši budući kuhari imati bolje uvjete za obavljanje prakse i priliku koristiti se suvremenijom opremom. U Umjetničkoj školi Luke Sorkočevića u Dubrovniku nastavljena ugradnja sustava klimatizacije.
-Jedna od važnijih investicija svakako je i 615 tisuća kuna uloženih u nastavak druge faze dogradnje SŠ Petra Šegedina na Korčuli. Također moram naglasiti da su sredstva u iznosu od 140 tisuća kuna utrošena u kupnju dva klavira i to za učenike Pučkog otvorenog učilišta u Pločama kao i za učenike Osnovne glazbene škole u Metkoviću. Proces kvalitetnog ulaganja u školske objekte truditi ćemo se nastaviti i dalje- izjavila je Hladilo.
Županija je osnivač 27 osnovnih i 14 srednjoškolskih ustanova koje u školskoj godini 2012/13. pohađa oko 12.000 učenika, a svake godine raspisuje i natječaj na koji se škole mogu javiti sa svojim projektima, a za koje je u 2012. godini izdvojeno 170 tisuća kuna.
-Ulaganjem u školske projekte želimo pripomoći ostvarenju kvalitetnijih obrazovnih ciljeva kroz projektni i timski način rada u kojemu svaki učenik dobiva određeni zadatak i odgovornost, a ujedno se kroz rad u projektu koji je dobro i detaljno isplaniran ostvaruje učenje i razvija kreativnost svakog pojedinca- kazala je Hladilo i nabrojala neke od projekata.
-Gimnazija Metković je, u suradnji sa Veleposlanstvom Njemačke i Goethe Institutom, radila na projektu pisanja i ilustriranja slikovnice na njemačkom jeziku omogućava razvoj kreativnosti djece, druženja i radionice. Učenici OŠ Gruda i Blato izrađivali su domaće ekološkog sapuna te izradili vlastite suvenire, u OŠ Petra Kanavelića zasadili su ljekovito, začinsko i aromatično bilje otoka Korčule u školskom vrtu te tako oživotvorili nastavu Prirode i Biologije, podučili učenike i lokalno stanovništvo o prepoznavanju, koristima i zaštiti bilja, uredili okoliš škole, a sve kako bi potakli naviku zdravog načina života i prehrane. Umjetnička škola Luke Sorkočevića, Ženski učenički dom i srednja škola Blato kroz međunarodne suradnje sa učenicima iz Mađarske i Austrije uče o drugim kulturama i narodima, kao što i promiču hrvatsku kulturu, održavaju koncerte te promiču djela hrvatskih skladatelja.
Učenici OŠ Ante Curać Pinjac Žrnovo, OŠ Opuzen i Srednja poljoprivredna i tehnička škola Opuzen pripremili su tiskanje knjiga na temu tradicije i povijesti škola, te o tradicijskim, prirodnim, kulturnim i povijesnim sadržajima koje polako odlaze u zaborav jer nisu nigdje zapisane. Učenici OŠ Ston i OŠ Slano su oživili folklor svoga kraja kroz plesanje Linđa, šivanje nošnji, a sve kako bi njegovali tradiciju i održali kulturnu baštinu svoga kraja. Učenici Gimnazije Dubrovnik proučavali su humanitarne i zdravstvene institucije Dubrovačke Republike, pisali stručne radova, te će izraditi brošuru u svrhu njegovanja kulturne baštine i povijesti starog Dubrovnika- zaključila je Hladilo.