Hrvatska

U Hrvatskoj u veljači industrijska proizvodnja dva posto manja

radnik tvornica

Prema kalendarski prilagođenim podacima statističkog ureda Eurostat, industrijska je proizvodnja u veljači 2020. godine na razini EU27 (podaci za Belgiju, Cipar i Austriju nisu dostupni) bila 1,3% manja (u Hrvatskoj 2% manja) u odnosu na veljaču 2019. godine, čime je nastavljen trend pada koji kontinuirano traje od svibnja 2019. godine. S obzirom na to da je pad u veljači samo nastavak silaznoga trenda, a dinamika toga pada je umjerena, iz tih se podataka ne uočava veći utjecaj koronavirusa u promatranome mjesecu. Utjecaj novoga virusa na proizvodnju EU27 u tome mjesecu uglavnom je bio ograničen na poduzetnike čije je poslovanje bilo blisko povezano s Kinom, koja je imala uvedene mjere borbe protiv virusa.

Strukturno, znatan je utjecaj na smanjenje proizvodnje EU27 imao pad proizvodnje u Njemačkoj (-2,1%), što je povezano s nepovoljnim kretanjima koja se bilježe u automobilskoj industriji). Osim Njemačke, godišnji je pad proizvodnje zabilježen u još 14 zemalja (Češka, Estonija, Irska, Grčka, Španjolska, Francuska, Hrvatska, Italija, Luksemburg, Nizozemska, Rumunjska, Slovačka, Finska i Švedska), što je čak nešto manje (kao postotak broja zemalja EU27 u kojima je zabilježen pad) u odnosu na prethodna dva mjeseca.

Podaci Eurostata za industrijsku proizvodnju EU u ožujku trebali bi biti objavljeni 13. svibnja i očekujemo da će pokazati snažan pad industrijske proizvodnje zbog poduzetih mjera u borbi protiv koronavirusa (zatvaranje neesencijalih tvornica i ograničavanje kretanja ljudi i radnika čiji posao nije striktno povezan s proizvodnjom).

Pandemija koronavirusa još uvijek traje i nije moguće predvidjeti kretanja proizvodnje industrijske proizvodnje EU27 na razini cijele godine, ali za očekivati je da će podaci za ožujak, travanj i svibanj pokazati godišnji pad industrijske proizvodnje.

Pročitajte još

Gorivo od utorka jeftinije!

Dulist

Vojno osposobljavanje će trajati dva mjeseca, ročnici će primati 1100 eura

Dulist

KONAČNO Naknade za tekuće račune odlaze u povijest

Dulist