Grad

U DOMUS CHRISTIJU O STJENICAMA Rušenje ravnateljice ili stvarni zdravstveni problem?

Press konferencija Domus Christi Stjenice

Nisam mislila da će doći do ovoga – rekla je na početku konferencije za medije Mirjana Vujnović, ravnateljica Doma za starije i nemoćne Dubrovnik, naglašavajući kako samo želi ‘mirnu i dostojanstvenu starost za korisnike’, referirajući se na situaciju s namnoženim stjenicama u Domu ‘Domus Christi’.

Dodala je i kako su djelatnici Zavoda za javno zdravstvo pregledali kako korisnike, tako i sobe i djelatnike Doma. Od situacije sa stjenicama želi se ‘napraviti slučaj’, a stanje, tvrdi dalje, nije toliko kritično.

– Djelatnici i štićenici Doma su jučer detaljno pregledani. Nisu pronađeni ni tragovi uboda ni žive stjenice, pronađene su samo u tragovima – istaknula je ravnateljica, dodavši kako će Dom svakako ići u renovaciju, čime će se problem suzbiti. Ravnateljica Vujnović prokomentirala je i nedavni javni istup jedne od djelatnica Doma na temu stjenica, odnosno eskaliranja problema.

– Gospođa Raguž, koja je istupila u medijima, prozivala je Grad Dubrovnik, koji nije osnivač Doma, a spominjala je i Sanitat, dok mi imamo ugovor s tvrtkom ‘Krmek’. Prozvana je i dr. Katica Šarac, a ona je predložila mjere suzbijanja. Što bi se trebalo napraviti, zatvoriti mene? Ili Dom? – istaknula je ravnateljica, dodavši kako bi ‘tek onda neki bili zadovoljni’, te kako je ‘medijski istup svima nanio štetu’.

Inače, osim ravnateljice Vujnović, na konferenciji su sudjelovali i predsjenica UV Doma Mirjana Pavlaković, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije Mato Lakić, sanitarni inženjer Zoran Vrsaljko, te predstavnik tvrtke za DDD ‘Krmek’, dok nije bilo predstavnika Dubrovačko-neretvanske županije.
Zbog anonimnih prijava oko stjenica UV Domus Christija sastalo se, istaknula je Pavlaković, nekoliko puta, a dodala je i kako je ‘sve ovo napad na ravnateljicu’.

– Bit ove priče su korisnici – naglasila je – njima bismo se trebali baviti, i kako im pomoći. Mislim da se napravila hajka. Stjenica ima u bilo kojem hotelu, ali piše li se toliko o njima? Hoćemo li zabraniti i komarce? Djelatnici poduzimaju doslovno sve što mogu – istaknula je dalje Pavlaković uz napomenu kako se neće dozvoliti da ‘stjenice ikog pojedu’.

Prema riječima dr. Lakića, Zavod je dolazio i nakon anonimnih prijava, a žive stjenice nisu pronađene.

– ovog ponedjeljka su u Domu bili dr. Katica Šarac i sanitarni inženjer za nadzor DDD Zoran Vrsaljko, koji nisu pronašli znakove uboda, ali jesu manji broj kožnih promjena – istaknuo je, dodavši kako bi one mogle biti i ‘od komaraca’. O svojstvima, izgledu i ponašanju stjenica govorio je Vrsaljko, naglasivši 96 tretnama koje su se u 2017. poduzele u našoj županiji kako bi se istrijebile stjenice. Pet ih je bilo u domovima umirovljenika, 22 u stanovima a 66 u ugostiteljskim objektima i hotelima.

U Domu je trenutno 85 korisnika.

Pročitajte još

Gradu odobrena nova bespovratna sredstva za spomenik poginuloj djeci

Dulist

Najbolji djelatnik godine Denis Raos na prijemu kod gradonačelnika

Dulist

Počela sanacija potpornog zida u Novoj Mokošici

Dulist