Aktualno

Tko ima ‘jači’ porez na nekretnine, a gdje je niži od dubrovačkog?

apartmani

Gradsko vijeće Grada Dubrovnika ovog je petka odlučilo o visini poreza na nekretnine. Porez na nekretnine u Dubrovniku dosad je iznosio 5 eura po kvadratu, a sada se uvodi zoniranje, pa se visina kreće od 0,60 do 5 eura po kvadratu.

Porez na nekretnine u Hrvatskoj varira ovisno o gradu, odnosno jedinice lokalne samouprave donose ih same, a ukoliko ih ne donesu Ministarstvo financija propisuje visinu svakog poreza.

porez na nekretnine

Kada je riječ o drugim gradovima Varaždin i Zagreb neće donositi vlastitu odluku o visini poreza na nekretnine, pa će porez iznositi 60 centi po kvadratu, kako je propisano Zakonom. Gradonačelnik Zagreba, Tomislav Tomašević,  kazao je da neće biti promjena u visini paušalnog poreza za najam, koji iznosi 200 eura po krevetu, dok u Varaždinu iznosi 150 eura po krevetu.

Grad Umag prednjači kada je riječ o porezu na nekretnine koji iznosi 8 eura po kvadratu, dok će paušalni porez za najam smještajnih jedinica biti 100 eura po krevetu. U drugim gradovima Istre, točnije u Puli neće doći do promjena. Porez na nekretnine iznosi 5 eura po kvadratu, dok je iznos paušala 100 eura.

Najniži porez u zemlji biti će u Osijeku, samo 60 centi po kvadratu, dok će paušalni porez rasti u skladu s turističkom razvijenosti. Za smještajnu jedinicu u Osijeku porez će iznositi 50 eura, dok će u manjim naseljima porez biti niži, 30 eura.

Porez na nekretnine u Makarskoj iznosi 5 eura po kvadratu, a u Splitu se neće mijenjati pa će porez za nekretnine biti 2 eura. Kada je riječ o paušalnom porezu Split ga je minimalno korigirao te će on iznositi 100 eura po krevetu.

Pročitajte još

OBAVIJEST IZ LIBERTASA Radno vrijeme za Uskrs i produženi vikend

Dulist

VELIKI PETAK U MOKOŠICI Pogledajte kako je izgledao obred

Dulist

Više od 90.000 zaposlenih u obrazovanju dobit će 100 eura uskrsnice

Dulist