Hrvatska

ŠTO ĆE SE DOGODITI S NEVAŽEĆIM KUNAMA Hrvatska narodna banka pronašla rješenje

KUNE NOVAC06

Ako ste se pitali što će se dogoditi sa starim nevažećim novčanicama, odnosno kunama, Hrvatska narodna banka pronašla je rješenje – pretvorit će ih u brikete, prenosi Dnevnik.hr.

Briketi su komprimirani blokovi koji se prave od određenog materijala, u ovom slučaju od izrezanih nevažećih novčanica, a se kao gorivo za grijanje ili industrijske procese.

Hrvatska narodna banka prikupila je oko 470 milijuna komada novčanica, a sada traži tvrtku koja će ih reciklirati, odnosno pretvoriti ili u papir ili energiju.

Sve stare kune pretvaraju u tisuće komadića. Pola milijuna nevažećih novčanica u HNB-u reže se svaki dan, a od tako izrezanih nastaju briketi. U jedan od njih stane 1000 novčanica – potpuno neprepoznatljivih.

Građani na prvu nisu mogli prepoznati o čemu se radi.

– Što je to, nešto reciklirano? Jesu možda markice ili možda kune? Ajme, 200 tisuća kuna, vrijedi li to sada? -zapitao se Petar.

– Uništenih 200 tisuća kuna. Volio bih da sam ih imao pa da sam ih mogao promijeniti u eure – rekao je Josip.

– Ja imam još kune pa ih idem promijeniti. Dobro je da se iskoriste za nešto – zaključio je Željko.

Pokrenut je i javni natječaj kojim se traži tvrtka koje će sve te brikete reciklirati.

– HNB time traži dva ekološka najprihvatljivija načina zbrinjavanja, a to je recikliranje, što znači da bi se proizvodio novi papir, ili oporaba, spaljivanje, a oporaba znači da bi se dobila neka korisna tvar, a to je u ovom slučaju toplinska energija – rekao je izvršni direktor Sektora za gotov novac u HNB-u Tihomir Mavriček.

Posao je to vrijedan oko 120 tisuća eura jer treba reciklirati 470 tona novčanica.

Sa sjetom su se pojedini prisjetili vremena kada su kune još vrijedile.

– Žao mi je, što ja znam. OK, prešli smo na euro i trebamo to prihvatiti, ali sigurno znači Hrvatima – rekao je Petar.

– Kune su bile prelijepe, stvarno prelijepe novčanice. Puno su ljepše od eura. Najljepša mi je bila ona od 1000 kuna – Ante Starčević, Trg bana Jelačića i ljubičaste boje – izjavio je Ivan.

Za razliku od starih novčanica koje se režu, kovanice se čuvaju ovdje u vojnom hangaru. Građani mogu vraćati kovanice do kraja 2025., kada će sve biti prodane u sekundarnu sirovinu.Zato će se novčanice uvijek moći vratiti u HNB, a svih 470 milijuna dosad skupljenih reciklirat će se u sljedeće tri godine.

 

 

 

Pročitajte još

BOLEST PLAVOG JEZIKA Kina zabranila uvoz stoke iz Hrvatske

Dulist

VIKTORIJA KNEŽEVIĆ U SABORU Ova država prezire uspješne i slobodne ljude

Dulist

USKORO NOVA PRAVILA ZA VOZAČE U EU Oduzimanje dozvola u svim državama članicama

Dulist