Aktualno

STJEPAN MESIĆ Radi se besramna revizija, u Bleiburgu je poginulo samo 13 zločinačkih vojnika

mesic

Samo slijepac može negirati genocid nad Srbima – izjavio je bivši predsjednik Republike Hrvatske, Stjepan Mesić, a ovo je bila samo jedna od izjava kojima je komentirao Jasenovac i Bleiburg. U intervju za ‘Portal Novosti‘ osvrnuo se na stanje u regiji, političku situaciju u bivišim jugoslavenskim republikama, ali i na odnose između Srba i Hrvata. Dao je komentar i na pitanje o Holokaustu i genocidu nad Srbima.

– Jasenovačka komemoracija pretvorena je u jednu pristojnu literarnu, odnosno religioznu manifestaciju, gdje se podsjeća i na one koji su činili zločine, kao i na njihove nevine žrtve – i to je to – rekao je Mesić.

Smatra i da su mladi ostali uskraćeni za okrutnu istinu naših predaka što je dovelo do toga da danas uzvikuju ustaški pozdrav.

-Mladi moraju znati tu strašnu istinu, a moraju znati da u NDH nije postojao samo jedan koncentracijski logor, Jasenovac, nego je postojalo i Jadovno, koji čak nije bio logor okružen žicom, već čisto gubilište, postojali su dječji logor Sisak, Jastrebarsko, logor Danica, Stara Gradiška… – objasnio je Mesić.

Kazao je i da je pokušaj izjednačavanja i dovođenja u bliski kontekst Bleiburga i Jasenovca radi besramna revizija.

– Pokušaji izjednačavanja i dovođenja u bliski kontekst Bleiburga i Jasenovca, pravljenja Bleiburga najvećom tragedijom hrvatskog naroda je čista, besramna revizija. U Bleiburgu je poginulo samo 13 zločinačkih, neprijateljskih vojnika koji su krenuli u proboj jer su znali da će odgovarati za svoje krvave zločine. Bleiburg je bio samo kapitulacija kvislinške vojske koja je bila na strani fašizma s najvećim opterećenjima brutalnih, ratnih, ustaških zločina koje ljudski um teško može pojmiti, pri čemu svakako ne negiram zločine osvete, pa i masovne, kakvih je bilo praktično u svim do tada okupiranim zemljama Europe – rekao je bivši predsjednik.

Osim toga, smatra kako se ne može uspoređivati ni logor u Auschwitzu s Jasenovcem jer se ‘nije umiralo na isti način’.

– I njemački logori su bila gubilišta, ali nije se umiralo na isti način. U Auschwitzu je bilo industrijsko ubijanje ljudi, a u Jasenovcu najbrutalniji način ubijanja – maljevima, noževima. Iznad koncentracijskog logora u Jasenovcu pisalo je: red, rad i stega i ljudi su mislili da će tu raditi, zaista su se nadali da će biti spašeni jer su ubijani i po svojim selima, po dolasku, na putu do Jasenovca – kazao je Mesić.

U razgovoru je rekao i kako smatra da se radi negacija genocida.

– Nespominjanje Holokausta i genocida nad Srbima ne smeta samo onima koji promoviraju neoustašku politiku. Samo slijepac može negirati genocid nad Srbima – rekao je i nastavio.

– Ako je bilo organizirano nekoliko koncentracijskih logora, ako su poubijana cijela sela, očišćeni cijeli prostori i ako to nije genocid, uz to kad doglavnik ustaškog pokreta Mile Budak iznese politički dekret: ‘trećinu pobiti, trećinu raseliti, trećinu prekrstiti’, ako to nije genocid, ne znam što je – zaključio je.

Prije je hvalio ustaški režim, a sada…

Njegov govor u ovom intervju te stavovi i mišljenja koje je iskazao znatno se razlikuju od njegovih prethodnih izjava, posebice onih tijekom govora u Australiji 1992. godine kada je hvalio ustaški reži, piše Dnevnik.hr.

– Mi nemamo razloga nikome se ispričavati. Ovo što skroz traže od Hrvata – ajde idite kleknuti u Jasenovac, kleknite ovdje. Mi nemamo pred kim šta klečati. U Drugom svjetskom ratu, vidite, Hrvati su dva puta pobijedili i mi se nemamo razloga nikom ispričavati. Ovo što skroz traže od Hrvata – ajde idite kleknuti u Jasenovac, kleknite ovdje… Mi nemamo pred kim što klečati – govorio je Mesić prije 33 godine u govoru koji je izazvao burnu reakciju javnosti.

Mesić se kasnije opravdavao i govorio da je tijekom tog govora pokušavao napraviti nešto posve drugo.

– Napravio sam svojevrsnu verbalnu akrobatiku, pokušavajući onima koji su me slušali reći ono što su htjeli čuti, a pri tome ipak na neki način ostati i pri svojim uvjerenjima – rekao je 2006. godine nakon što je snimka iz Australije postala poznata široj javnosti.

Cijeli intervju možete pročitati ovdje. Podsjetimo, Stjepan Mesić je počasni građanin Grada Dubrovnika.

Pročitajte još

FOTOGALERIJA Koncert Ibrice Jusića na Pilama na mulu za kraj večeri Bokara

Dulist

FOTOGALERIJA Uz zalazak sunca sudionici slušali o povijesti tvrđave Bokar

Dulist

FUCHS Ako sindikati odustanu od zahtjeva, podnosim ostavku

Dulist