Nakon što je 6. lipnja 2025. preuzeo dužnost načelnika Općine Župa dubrovačka, Marko Miloslavić odmah je dao do znanja da namjerava upravljati transparentno, odgovorno i s jasnim prioritetima. U prvim tjednima mandata povukao je niz konkretnih poteza – od simboličnog smanjenja vlastite plaće, preko intenzivnih sastanaka s ključnim dionicima, pa sve do planiranja strateških infrastrukturnih projekata. U razgovoru za DuList, Miloslavić otkriva kakvo je stanje zatekao u Općini, što će biti ključne točke preustroja uprave, dokle se stiglo s projektom Groblja Dubac, te koji su prvi koraci u rješavanju jednog od najvećih izazova – prometne problematike.
Kakvu ste situaciju zatekli s općinskim proračunom, ima li ‘rupa’ ili su financije stabilne?
Zatečeno financijsko stanje Općine je stabilno, što je izuzetno važno za kontinuitet rada i realizaciju planiranih aktivnosti. No, svjesni smo da su svakodnevni operativni i komunalni troškovi u stalnom porastu, što zahtijeva odgovorno planiranje i racionalno upravljanje svim resursima. Unatoč tome, u ovom trenutku smo u potpunosti sposobni odgovoriti na sve potrebe i obaveze koje nas očekuju do kraja godine.
Kako bismo dodatno osigurali transparentnost i vjerodostojnost, planiramo angažirati neovisnu financijsku reviziju dosadašnjeg poslovanja. Smatram da je to odgovoran korak kojim ćemo utvrditi stvarno stanje, potvrditi ono što je bilo dobro, ali i prepoznati eventualne slabosti koje trebamo unaprijediti za buduće razdoblje.
Među prvim potezima koje ste napravili na mjestu načelnika Župe, jest smanjenje vlastite plaće. Mogu li i zaposlenici očekivati korekcije plaća? Što su Vam još bili prvi potezi?
Od prvog dana jasno sam dao do znanja – na ovu funkciju nisam došao zbog osobne koristi, nego zbog odgovornosti prema zajednici. Odluka o smanjenju moje plaće simboličan je čin kojim želim pokazati da mi je služenje građanima iznad vlastitog interesa. Kad dođu rezultati i kad zajednica bude imala temelja za ocjenu moga rada, tada će i Općinsko vijeće moći procijeniti moj doprinos.
Važno je istaknuti da se ovo smanjenje odnosi isključivo na mene osobno i ne znači da planiramo korekcije plaća zaposlenicima. Naprotiv, svjestan sam da je motiviran i stručan kadar ključan za uspjeh bilo koje uprave i trenutno nema razloga za promjene u tom dijelu.
Što se tiče konkretnih poteza – već u prvih petnaest radnih dana održao sam više od trideset radnih sastanaka s predstavnicima institucija, udruga, općinskih društava i komunalnih poduzeća. Među njima su bili i sastanci s načelnikom Općine Konavle Božom Lasićem, gradonačelnikom Dubrovnika Matom Frankovićem, načelnikom Postaje prometne policije Andrijom Margetom te direktorima komunalnih i infrastrukturnih društava u vlasništvu Općine.
Posebnu pažnju posvetio sam projektu izgradnje novog dječjeg vrtića u Kuparima, koji je jedan od mojih prioriteta. U tom kontekstu održao sam radni sastanak sa zagrebačkim studiom 3LHD, koji je zadužen za izradu projektne dokumentacije.
Uz to, fokus prvih aktivnosti bio je i na stanju komunalne infrastrukture – čistoći javnih površina, odlagalištima otpada i stanju na lokalnim cestama – što su područja koja svakodnevno utječu na kvalitetu života naših sumještana.
Najavili ste preustroj općinske uprave, ostajete li i dalje pri četiri upravna odjela ili ih je u planu više (i koliko)? Kad se očekuje odluka o preustroju i koliko će novih zapošljavanja zahtijevati? Iako ćete za pročelnike raspisati natječaj, imate li ljude koje želite vidjeti na tim pozicijama?
Preustroj općinske uprave nužan je korak ako želimo učinkovitiju, dostupniju i stručniju javnu službu. Cilj nam nije povećavati administraciju, nego je bolje organizirati.
Konačnu odluku o novoj sistematizaciji planiramo donijeti tijekom ljeta, nakon detaljne interne analize i savjetovanja s pravnim stručnjacima, a ona bi trebala stupiti na snagu od 1. siječnja iduće godine. Do tada nećemo donositi nikakve ishitrene poteze. Moguće je da će u nekim segmentima doći do potrebe za pojačanjem kadrova – posebno u području komunalnog redarstva, javne nabave i projektnog upravljanja – ali to će ovisiti o realnim potrebama i mogućnostima.
Što se tiče pročelnika, svi će kandidati imati jednake uvjete na javnom natječaju. Važno mi je da na tim funkcijama budu ljudi s integritetom, znanjem i radnim navikama koje su usklađene s vizijom rada nove uprave. Naravno, već sada u sustavu postoje kvalitetni pojedinci, ali odgovornost mi nalaže da sve pozicije budu dostupne putem transparentnog procesa.
Preustroj neće biti sam sebi cilj, nego sredstvo da postignemo ono što naši sumještani od nas s pravom očekuju – učinkovit rad i vidljive rezultate.
Jedan od gorućih općinskih problema jest promet, jeste li u ovom kratkom vremenu išta poduzeli po tom pitanju i odradili sastanke na tu temu, posebno na temu brze ceste?
Prometna problematika jedno je od najosjetljivijih pitanja u Župi i u potpunosti razumijem zašto građani očekuju konkretna rješenja. U ovih mjesec dana već sam započeo razgovore na tu temu, uključujući i sastanak s gradonačelnikom Dubrovnika. Smatram da iskustvo Grada, njihovi stručni kapaciteti i provedeni projekti mogu biti od velike pomoći i nama. Uostalom, Grad Dubrovnik i Općina Župa dubrovačka su prostorno, prometno i gospodarski snažno povezane – između nas se odvija najveća dnevna migracija u županiji. Zbog toga je koordinirano djelovanje nužno i u interesu obje strane.
Kao jedan od konkretnih poteza, u idućim tjednima raspisat ćemo natječaj za prometnog redara, čime ćemo prvi put uspostaviti prometno redarstvo u našoj općini. To će nam omogućiti aktivniji nadzor nad prometom, posebno u ljetnim mjesecima kada su pritisci najveći.
Što se tiče brze ceste, Hrvatske ceste trenutno provode dodatnu analizu tzv. ‘gornje varijante’. Kada ta analiza bude gotova, održat ćemo sastanak s predstavnicima Hrvatskih cesta kako bismo definirali moguće daljnje korake. Pritom mi je važno da sve lokalne samouprave i županija kroz koje trasa prolazi – od Grada Dubrovnika do Konavala – usuglase stav, jer bez zajedničkog pristupa nećemo postići rješenje koje je održivo i korisno za sve.
Jeste li odradili sastanak s direktorom Groblja Dubac Đurom Lonzom i ostaje li on na toj poziciji? Kako napreduju radovi na tom projektu i koje su glavne poteškoće u ovom trenutku?
Da, održao sam sastanak s direktorom Groblja Dubac, gospodinom Đurom Lonzom, koji ostaje na toj funkciji. Projekt Groblja Dubac preuzeo sam u zatečenom stanju, sa svim njegovim prednostima i manama, i smatram našom dužnošću da ga privedemo kraju na najbolji mogući način.
Što se tiče samih radova, ugovor s dosadašnjim izvođačem na dijelu radova je istekao, a nije produžen. Trenutno je u tijeku postupak nove javne nabave i traženje novog izvođača. Očekivana vrijednost tih radova iznosi oko 7 milijuna eura. Groblje Dubac je iznimno zahtjevan i infrastrukturno kompleksan projekt, ali ga moramo dovršiti na način koji će opravdati očekivanja građana i opravdati povjerenje onih koji su već unaprijed uplatili sredstva za svoja grobna mjesta, a do danas ih nisu dobili.
Potpuno razumijem njihovu frustraciju i osjećam odgovornost da učinim sve kako bi se dogovoreno i realiziralo. U idućim danima ćemo razmotriti dodatne mogućnosti i modele kako osigurati da se radovi nastave i dovrše prema ugovorenoj dinamici. Privođenje projekta kraju za mene je prioritet – to građani s pravom očekuju i na tome ćemo ustrajati.