Aktualno

IZ ŽUPANJE U ŽUPU Tradicijski božićni ukrasi Višnje Herman

Visnja Herman Bozic Ukrasni 12

Simpatična gospođa Višnja Herman ovih dana privukla nam je pažnju na Facebooku, gdje ima svoju stranicu ručnih radova – odmah su nam se svidjele njezine kreativne ideje, no još više spajanje tradicije dva različita kraja Hrvatske – njene rodne Županje i dragog joj juga.

U Župi živi već više od dvadeset godina, no njezin životni i kreativni put izrazito je zanimljiv te ga je rado podijelila s nama za ovaj broj DuLista! Županja, pa Pelješac, pa Župa dubrovačka…

– Na jug smo suprug i ja došli 1978. godine. Bili smo mladi i jednog dana samo smo rekli: ‘Ajmo živjeti na more!’ Nama kontinentalcima more je uvijek bilo – more, pojam, nije to bilo iz ovih razloga kao što su danas. Tad je ipak bilo ljepše. Nismo uspjeli baš na more, već smo dospjeli u Kunu Pelješku. Računali smo to je tu, blizu je Trpanj… Iskreno, htjeli smo u Dubrovnik, radi uopće lakšeg života. Međutim, tu smo ‘zaglavili’ jer smo imali učiteljski stan budući da je moj suprug bio profesor tjelesnog odgoja. Radila sam u samoposluzi bivšeg Razvitka Metković, kao poslovođa, dok se nije zaratilo. U međuvremenu smo se preselili u Trpanj, gdje smo također dobili učiteljski stan. Bilo nam je lakše radi sina koji je iz Trpnja išao u školu. I dalje sam radila u Razvitku, još se nije raspao, no dogodila nam se strašna životna nesreća. U toj stambenoj kući, koja je bila pod Općinom Dubrovnik, bili smo u prizemlju, a na katu je bio jedan propali ugostitelj. On je 1993. u pola tri u noći upalio plinske boce i sve je eksplodiralo i izgorjelo. Našli smo se na putu… Tad je pala odluka preseljenja u Dubrovnik – priča nam gospođa Višnja. Suprug Franjo je dobio posao profesora tjelesnog odgoja u oš Župa dubrovačka i do dan danas je jedna od legendi župskog sporta, omiljen među svojim bivšim učenicima. Baš kao i gospođa Višnja koja je dio svoj života provela također među učenicima kao domaćica u školi. Danas radi iz hobija, ali i originalne suvenire koje bi svatko poželio za ‘pod bor’.

Slavonski običaji
– Izrađujem zlatovez, slike, boce, ukrasne, bijeli punjeni vez, rišelje ili rupice, odnosno izvorni slavonski vez, pa čak i sad za Božić. Pravim stolnjake i nadstolnjake, oltarnike, posteljine, zapravo što god mogu – izradim. Kako je to običaj u Slavoniji, učim se od malih nogu ovim izvornim slavonskim tradicijskim predmetima, a druge stvari, ove ‘župske’, radim već trideset godina. Ukupno, u Dalmaciji smo 39 godina, pa je kombiniranje običaja i tradicija nekako bilo logično – kaže kroz smijeh gospođa Višnja. Najteže za raditi je…? – pitamo.
– Meni je sve to nekako – zadovoljstvo raditi. Imam ovu staru Singericu koju mi je poklonila jedna od časnih sestara koje su čuvale mog Luku kad je bio mali. Nije bilo vrtića, a one su vodile brigu i o jednoj teti, pa kad je ona umrla meni poklonile njenu ostavštinu, singericu, jer su one imale svoju. Učila sam se sama, a kad bih došla u Slavoniju išla sam u selo Bošnjake učiti taj specifični rišelje. Dođeš i gledaš kako se radi, nitko ne objašnjava! Kad sam se vratila, probala sam sama i malo pomalo – naučila sam. Jednom prilikom sam radila svećeničke halje za don Stipu Kordića u Čilipima jer je sve izgorjelo za vrijeme rata. On je dugo bio svećenik u Trpnju, pa ga dugo i znam, a i inače činim jako puno za crkve, za oltare i nikad mi to nije bio problem – priča dalje o svom radu u Župi dubrovačkoj. Inače, vrijedi dodati i to kako je jedan njezin bijeli set za oltar otputovao ni manje ni više nego u Rim.

Angažman kreativaca
Dugo je bila aktivna u udruzi ‘Bruno Bušić’, gdje ih je desetak članova. Udruga je neko vrijeme bila u Spioni, pa u zgradi Blagajne, a trenutno su neaktivni, no uz nadu u bolje dane i ponovni veći angažman kreativaca. Na pitanje što ju najviše inspirira u radu odgovor je vrlo jednostavan.
– Župska nošnja, pogotovo muška, jako me inspirirala svojom raskoši i zlatom. Zaista je posebna! – kaže bez puno premišljanja. Još jednu plemenitu stvar vrijedi zapisati za kraj o gospođi Višnji, njenim riječima:
– Svake srijede, sedmi sat, volontiram u OŠ Župa dubrovačka. Donesem igle, konce, krpice… I učimo se vesti, plesti… Ima sedam, osam djevojčica, uglavnom sedmašica. Rade projekt s glagoljicom pa uče vesti i šiti i raduje me što im pomažem – zaključuje draga, kreativna i vrlo inspirativna gospođa u čijim radovima možete uživati na Facebooku.

Pročitajte još

Atlantska plovidba povlači dionice sa Zagrebačke burze

Dulist

Sumnja se da je Palata onečišćena zbog nepropisnog odlaganja nusprodukata proizvodnje maslinovog ulja

Andrea Falkoni Račić

DONOSIMO RASPORED CISTERNI Neugodni mirisi u Palati još prisutni

Dulist