Županija

FOTO/LIKOVNE RADIONICE Osnovnoškolci Slanoga upoznali se s baštinom svog kraja

hrz radionice naslovna

Radionice pozlaćivanja, izrade jedrenjaka, oslikavanje škrinja za 45 učenika Osnove škole Slano održale su se od 18. veljače do 7. ožujka u organizaciji dubrovačkog odjela Hrvatskog restauratorskog zavoda, a u sklopu projekta ‘Ruralna poučna, kulturno-etnografska turistička atrakcija’.

Učenike likovne i povijesne grupe šestih i sedmih razreda upoznalo se s tipovima povijesnih drvenih škrinja s lokalnog područja. Učenici su oslikavali svoje kutije za pohranu dragocjenosti s motivom jedrenjaka s grba Općine Dubrovačko primorje i prikaz s predele oltara Poklonstva kraljeva iz crkve sv. Jeronima u Slanom. Upoznalo ih se i s reproduciranjem motiva kao jednom od tehnika koja se primjenjuje u restauraciji, te s tehnologijom pozlaćivanja kao povijesnom likovnom tehnikom.

Učenici trećih i četvrtih razreda na radionici pozlaćivanja upoznali su se s tom povijesnom slikarskom tehnikom. Na drvenim podlogama pozlaćivali su svoje ili ime sebi drage osobe, a potom ih oslikavali. Oni najmlađi, učenici prvog i drugog razreda su od recikliranog materijala izrađivali jedrenjak prema motivu s oltara Poklonstva kraljeva.

-Jedan od zadataka nas iz struke je i senzibiliziranje javnosti za potrebom očuvanja i zaštite kulturne baštine. Prepoznavanje vrijednosti tog nasljeđa se njeguje od najranije dobi. Djeca uče o baštini kroz svoje školske programe, ali ovakav tip edukativnih radionica je odmak od svakodnevne školske rutine što ih čini dodatno motiviranima u učenju i stvaralaštvu – istaknula je Nađa Lučić, voditeljica dubrovačkog odjela Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Hrvatski restauratorski zavod, jedan je od jedanaest partnera na projektu ‘Ruralna poučna, kulturno-etnografska turistička atrakcija’ čiji je nositelj Dubrovačko-neretvanska županija, a kojeg administrativno i operativno vodi Regionalna agencija DUNEA. Ukupna vrijednost projekta je 32.645.708,48 kuna, od čega su bespovratna sredstva 27.748.345,48 kuna. Projekt je sufinancirala Europska Unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj, a provodi se kroz Operativni program konkurentnost i kohezija 2014.-2020.

Cilj projekta je stvaranje i promocija kulturne i etnografske ponude pod zajedničkim brendom ‘Putevima prošlosti’, a uključuje četiri nove turističke atrakcije na ruralnom i otočnim dijelovima Dubrovačko-neretvanske županije; to su uređene i označene tematske staze Babino polje i Austrijski put na Mljetu, Gradski muzej Korčula smješten u palači Ismaeli-Gabrielis, Muzej zlata i srebra Smokvica i Zavičajna kuća Dubrovačkog primorja čije se otvaranje očekuje do kraja godine.

Pročitajte još

ŽUPAN O BRZOJ CESTI Bilo je više politikantstva nego stručnih mišljena. Ne bi bilo dobro da izgubimo sredstva

Dulist

Županija osigurala isplatu božićnica umirovljenicima

Dulist

Korčula i Split u središtu USKOK-ove akcije protiv pranja novca

Dulist