Četiristo najbogatijih i najuglednijih ljudi svijeta 6. lipnja okupit će se u luksuznom dubrovačkom hotelu Excelsior u povodu četverodnevne svadbe koju organizira jedna od najpoznatijih dinastija svijeta – Hearst. Mladenka je Fabiola Beracasa, bogata starleta, pokćerka milijardera Randolpha Appersona Hearsta, inače sina legendarnog izdavača Williama Randolpha Hearsta. Čovjek za kojeg se udaje uglađeni je investicijski bankar Jason Beckman, a zajedno su nezaobilazan par svjetske jet set scene, piše jutarnji.hr
Sigurnosne provjere
Stotine i stotine boca Dom Perignona, pelješkog plavca te odnedavno omiljenog vina Angeline Jolie Miraval Rosea te 120 kilograma kavijara već je naručeno u hotel koji će ta četiri dana biti potpuno zatvoren za javnost, a u njemu bi trebali odsjesti svi uzvanici. Trenutačno se obavljaju sigurnosne provjere, priprema se opsežan security plan, rezerviraju se privatni avioni, bukiraju najbolji hrvatski i svjetski chefovi, a cijeli događaj ekskluzivno će prenijeti američki Vogue koji je već na terenu i priprema se za opsežnu reportažu od čak deset stranica s jednog od top-događaja godine. Specijalni tim okupljen oko organizacije svadbe već je nekoliko puta navodno sastančio s dubrovačkim gradonačelnikom Androm Vlahušićem koji je upućen u cijeli događaj, a Jutarnji je došao i u posjed pozivnica koje su odaslane na 400 uglednih adresa. U njima par obećava “najbolje od svega što Hrvatska može ponuditi”.
U neslužbenim razgovorima s ljudima koji su uključeni u planiranje ovog velikog događaja doznajemo da je cifra milijunska, a samo noćenje u Excelsioru u tom periodu košta od 300 do 600 eura. Granica, kada je riječ o financijama, navodno ne postoji, a ona se svakim danom sve više pomiče.
Reportaža u Vogueu
S obzirom na to tko je Fabiola te tko joj je majka, to ne čudi. Fabiola Beracasa 38-godišnja je kći Victorije Hearst (ranije de Gruyter i Beracasa y de Uribe), treće supruge Randyja Hearsta s kojom je milijarder bio 13 godina u braku prije nego što je preminuo i njoj ostavio bogatstvo. Fabiola je rođena u Venezueli, u Caracasu, gdje je provela rani dio svog djetinjstva s ocem Alfredom i majkom. Kada su se roditelji razveli, njezin otac, ugledni venezuelanski bankar i industrijalac, kćer i bivšu suprugu osigurao je za cijeli život. Barem je tako mislio.
No, novac je s vremenom iscurio, a Victoria se 1987. zaljubila u legendarnog i prebogatog izdavača.
Iscurio novac
Hearst je preminuo 2000. godine, no do tada je na čuvenom Hearstovu imanju u Kaliforniji, poznatom kao Hearstov dvorac, redovito ugošćivao najmoćnije ljude svijeta. I uvijek je bilo veselo. Fabiola se za investicijskog bankara zaručila 2010. U posljednje vrijeme sve se češće spominje topljenje bogatstva koje je Hearst ostavio iza sebe, a za to su navodno zaslužne upravo majka i kći koje obožavaju raskošan život, što na kraju dokazuje i ova svadba.
MEDIJSKI MAGNATI POSJEDUJU NAJJAČE NOVINE I 29 TV POSTAJA
Sposobnost da se udate za bogate starije muškarce ne znači da ste talentirani za financije. Prilično dobar primjer je majka Fabiole Beracase, Veronica DeGruyter Beracasa de Uribe Hearst, koja je nakon tri braka s tajkunima završila u minusu od 45 milijuna dolara.
Od drugog supruga Veronica je navodno naslijedila deset milijuna dolara u gotovini i vilu u Westchesteru. Kolumbijski tajkun Andres Uribe supruzi je isprva nudio pet milijuna dolara, no navodno je na koncu bio primoran isplatiti joj dvostruko više.
Iako je obitelj Hearst u tom trenutku bila procijenjena na 1,6 milijardi dolara, zbog strogih pravila u oporuci osnivača korporacije, njen treći i posljednji suprug, Randolph Apperson Hearst, sin slavnog američkog izdavača Williama Randolpha, Veronici je ostavio “samo” četiri milijuna dolara u gotovini i 60 milijuna dolara vrijedne nekretnine.
Ogromni dugovi
Međutim, neplaćajući hipoteku, poreze, kamate i račune za režije, a nastavljujući život na visokoj nozi, samo osam godina kasnije Hearstova je udovica dugovala 45 milijuna dolara. Čitava društvena scena ostala je bez riječi jer je redovito ostavljala velikodušne iznose na dobrotvornim večerama, na koje su je organizatori pozivali ni ne sluteći u kakvom se financijskom kaosu nalazi. Villa Venezia, imanje na Floridi sa 52 sobe na 8000 četvornih metara, koje je Hearst na njen nagovor kupio nekoliko mjeseci prije smrti 2000. od raka prostate, djelomično na stambeni kredit, oduzeto joj je i na dražbi prodano za 22 milijuna dolara. Luksuzni stan na njujorškoj Petoj aveniji, koji je kupila sa suprugom, isto je tako umalo završio na bubnju. Ipak, uspjela ga je sama prodati za 30-ak milijuna dolara, da podmiri dio dugova.
Obitelj Hearst jedna je od najpoznatijih milijarderskih američkih obitelji. I najzloglasnija, zahvaljujući kultnom filmu “Građanin Kane” Orsona Wellesa, koji je baziran na životnoj priči Williama Randolpha Hearsta.
Mladi i u školi problematični Hearst preselio se krajem 19. stoljeća u New York i tamo sa svojim New York Journalom postao glavna konkurencija Josephu Pullitzeru i njegovu New York Worldu. Osim njegova doprinosa stvaranju “žutog” tiska, stvorio je medijsko carstvo u čijem je portfelju danas Harper’s Bazaar, Cosmopolitan, Esquire, Elle, The Oprah Magazine te 29 televizijskih postaja. No nikad nije bio popularan kod javnosti i političara.
Raskošan život
Većina muškaraca u obitelji Hearst bila je sklona mnogo mlađim ženama. U trećoj generaciji Hearstovih najpoznatija je, pak, Patty Hearst, kći Randolpha Appersona Hearsta, koju je 1974. otela radikalna antifašistička skupina i za nju tražila 400 milijuna dolara. Ona im se naposljetku priklonila i sudjelovala u pljački banke te završila u zatvoru. Njezin djed William Randolph znan je i po ulaganju u nekretnine. Poznat je njegov “ranč” u Kaliforniji, imanje od 168.000 hektara na kojem je sagradio palaču od 37 milijuna dolara, koju je ostavio državi. (Antonija Handabaka)