Aktualno

DR. DORŠNER UTEMELJITELJ SPLITSKE ORL Dvije dubrovačke liječnice posebno su ponosne na njega!

Marija Aleksandar i Katarina Dorsner naslovna

U sagledavanju povijesti medicine u Hrvatskoj iznimno je važna vijest kako Split danas slavi stotinu godina od osnutka otorinolaringologije (ORL). Ipak, činjenica da je prva služba ORL u Splitu osnovana davne 1923. godine u Staroj bolnici (danas Galerija umjetnina) na čelu s dr. Aleksandrom Doršnerom, prvim otorinolaringologom u Splitu, veže se i uz Dubrovnik. Naime, dr. Doršner, u rodu je s naše dvije istaknute liječnice, Katarinom i Marijom Doršner.

Dr Dorsner s naocalama
Dr. Doršner s naočalama, u popodnevnom volonterskom radu s ljudima u Dalmatinskoj zagori. Liječili djecu i stanovništvo po terenu

 

 

Naime, Aleksandar je brat njihovog nona Frana. Marija je po zvanju anesteziologinja, reanimatologinja i subspecijalistica intenzivnog liječenja, a Katarina otorinolaringologinja pri OB Dubrovnik. Mariji je 2000. godine dodijeljena anesteziologija, reanimatologija i intenzivno liječenje, a Katarini 2005. otorinolaringologija. Na taj ju je odabir, kako je za dulist navela Katarina Doršner, među ostalim, potaknuo upravo profesionalni put nonovog brata Aleksandra Doršnera, prvog bolničkog otolaringologa u Splitu i Dalmaciji općenito. Dvije dubrovačke liječnice posebno su ponosne na njega!

Obitelj Dorsner
Obitelj Doršner: Aleksandar desno s naočalama. U sredini nono (njegov brat Frano koji drži u rukama Josipa – Marijinog i Katarininog oca). Sjedi brat Vilim.

– Tadašnja ORL služba nije bila samostalna, već je bila u sklopu kirurgije, pa se morala povinuti i radu na kirurgiji. Naime dr. Doršner je svoje pacijente operirao tijekom poslijepodneva, jer je ujutro jedina operacijska dvorana u bolnici bila zauzeta od strane kirurga i ginekologa – kazuje za Slobodnu Dalmaciju izv. prof. dr. sc. Nikola Kolja Poljak, predstojnik ORL klinike KBC-a Split i bivši ravnatelj splitske bolnice.

Dr. Doršner je u to doba, prije 100 godina, s oskudnom opremom, jednom operacijskom dvoranom i gotovo nikakvom anestezijom, jer se ljude tada uspavljivalo uglavnom eterom, pacijente operirao tijekom poslijepodneva.

Specijalizacija Munchen Dorsner
Na specijalizaciji u Münchenu

-Dr. Doršner je operirao sinuse, tonzile, uho i to s vrlo ‘grubim’ instrumentima, u odnosu na one koje mi danas imamo. Strašno je kolika je bila razlika u instrumentima tada i danas. No, služba je funkcionirala. Prije dr. Doršnera te su zahvate obavljali kirurzi i liječnici opće prakse, jer do njegove pojave nije bilo specijalista ORL-a – ističe dr. Poljak. Začetnik otorinolaringologije je zbog privatnih razloga 1938. godine morao napustiti Split i otišao živjeti i raditi u Limu, glavni grad Perua, gdje je i preminuo. Katarina i Marija Doršner žive u Dubrovniku, i obje rade u dubrovačkoj Općoj bolnici.

Foto: Obitelj Doršner/Privatna arhiva

Pročitajte još

Atlantska plovidba povlači dionice sa Zagrebačke burze

Dulist

Sumnja se da je Palata onečišćena zbog nepropisnog odlaganja nusprodukata proizvodnje maslinovog ulja

Andrea Falkoni Račić

DONOSIMO RASPORED CISTERNI Neugodni mirisi u Palati još prisutni

Dulist