Mark Zuckerberg, izvršni direktor kompanije Meta, najavio je ukidanje korištenja neovisne provjere činjenica (Fact-checking) na svojim platformama Facebook i Instagram te uvođenje ‘Community Notes-a’ (bilješke zajednice)’. Odnosi se to samo na područje Sjedinjenih Američkih Država.
-Vrijeme je da se vratimo svojim korijenima slobodnog izražavanja. Provjeru činjenica zamjenjujemo ‘bilješkama zajednice’, pojednostavljujemo naša pravila i fokusiramo se na smanjenje pogrešaka. Radujem se sljedećem poglavlju – poručio je između ostalog Zuckerberg.
Što ovaj potez konkretno znači te može li se ‘preliti’ i na područje Europske unije, odnosno Hrvatske, pitali smo dubrovačkog sveučilišnog profesora prof. dr. sc. Mata Brautovića, koordinatora jadranskog centra za borbu protiv dezinformacija Adria Digital Media Observatory te člana Izvršnog odbora Europskog digitalnog medijskog opservatorija (EDMO)
-Njegov postupak je nekako logičan s obzirom na ono što je već bivši Twitter, odnosno X i Elon Musk napravio prije par mjeseci gdje su uveli ‘Community Notes’, odnosno mogućnost da korisnici prijave sadržaje i donesu odluku je li tu riječ o dezinformacijama, odnosno pogrešnim informacijama ili ne. To je pokušaj velikih američkih kompanija, tehnoloških korporacija da ostvare profit ili održe postojeći rast i ostvarenje profita s obzirom na, a tu je na prvom mjestu Meta određene gubitke koje imaju, odnosno smanjenje samog profita u odnosu na prethodne godine. To je nekako logično s obzirom da se s jedne strane smanjuje broj korisnika, a s druge strane su ljudi, za razliku od pandemije kad su imali ogroman rast korisnika, manje na društvenim mrežama – ističe Brautović.
Objašnjava potom što ovakva promjena znači za Europsku uniju i Hrvatsku.
-Sad je teško procijeniti, međutim mi imamo dva dokumenta. Jedan je Code of Practice on Disinformation i Digital service act (Akt o digitalnim uslugama) koji na neki način prisiljavaju platforme da i dalje provode takve programe na razini Europske unije. Prisiljavaju ih dakle da moraju provoditi određene sistemske mjere, među ostalim i da provjeravaju sadržaje, odnosno da fact-checkeri imaju svoju ulogu u svemu tome – naglašava nam naš sugovornik te dodaje kako ćemo imati i posebnu kategoriju trusted flaggers-a – skupinu ovlaštenih prijavljivača sadržaja platformama koji zbog nekog razloga predstavljaju ili kršenje njihovih standarda ili je riječ o dezinformacijama ili misinformacijama. -Fact-checking organizacija nema previše u svijetu, uključen je mali broj ljudi, a da biste se mogli baviti fact-checkingom morate zadovoljiti određene standarde i rutine koje je potrebno provoditi, pogotovo ako hoćete biti član Europskog udruženja fact-checking organizacija. To članstvo je garant da ono što oni rade, rade nepristrano i na odgovarajući način, a Meta je dosad uvjetovala da bi uopće mogao biti dio njihovog ‘third party programa’ da ste dio takvih organizacija – ističe Brautović.
Ovo se u Americi sve, znači, radi zbog profita?
-Radi postojeće političke klime, dakle dolaska predsjednika Trumpa i inicijative velikih tech kompanija kako bi one u konačnici imale veći profit, a manju društvenu odgovornost. Oni sebe ne smatraju kreatorom sadržaja, nego samo komunikacijskim kanalom i cijelo vrijeme sa sebe dižu odgovornost za sadržaje koji se putem njihovih platformi distribuiraju. Musk je krenuo prvi s tim i možemo dobrim dijelom razmišljati o njegovoj potpori Trumpu upravo u tom nekom smjeru, a ovo je Zuckerbergov odgovor i nastavak cijelog tog trenda koji je Musk pokrenuo – govori Brautović te još jednom podsjeća kako na razini EU, što je, dodao je, jedna od njenih dobrih strana, postoje određeni propisi koji platforme prisiljavaju na provjeru sadržaja.
Prethodna vijest