Kultura

BOGATSTVO KRAJA Otvorena jedinstvena izložba ‘Konavoska svadba’

konavoska svadba izlozba 290819 17

U četvrtak u Čilipima u Zavičajnom muzeju Konavala otvorena je izložba Konavoska svadba. Riječ je o izvanrednoj izložbi u sklopu koje je u Konavle nakratko vraćena konavoska zelena svadbena dolama koja se nosila do polovice 19. stoljeća, a iz Konavala je kao jedini primjerak otišla 1957. godine u Etnografski muzej u Zagrebu.

Sinoć je tako izložena i povezana kapa i hondelj koji su se nosili u Konavlima do polovice 19. stoljeća, također jedinstveni primjerci u Hrvatskoj, a u Čilipe su privremeno preseljeni iz Bogišićeve zbirke u Cavtatu.

Načelnik Božo Lasić je ovom prilikom zahvalio svima koji su na ijedan način pomogli ostvarivanju ove velike izložbe, a istaknuo je kako su Muzeji i galerije Konavala doživjele pravu renesansu otkad je na njihovom čelu Antonia Rusković Radonić, a na čelu Upravnog vijeća Niko Kapetanić.

Ravnateljica Muzeja i galerija Konavala Antonia Rusković Radonić rekla je kako je ponosna na sve uključene u ovaj projekt, a zahvalila se Općini Konavle, Ministarstvu kulture, Etnografskom muzeju u Zagrebu, HAZU-u i brojnim drugima koji su doveli do uspješne realizacije izložbe.

Zamjenica župana Žaklina Marević rekla je kako vidjeti tradicionalno konavosko svadbeno ruho i pritom znati koliko je rijetko i naravno vrijedno samo potvrđuje potrebu čuvanja blaga koje imamo.

U sklopu izložbe predstavljena je notna publikacija Konavoska svadba – glazba za koreografiju Krešimira Magdića. Dio napjeva mnogobrojna publika u Čilipima mogla je sinoć čuti izvođenju Pučkog zbora Konavala, KUD-a Čilipi i KUD-a Stjepan Radić Pridvorje, Klape Cavtajke i Klape Oštro.

Naime već više od godinu dana kroz muzej okupljen Pučki zbor radio je uz maestra Krešimira Magdića na rekonstruiranju napjeva svadbe. Zabilježeni napjevi iz 19. stoljeća, te snimke i notni zapisi iz 20. stoljeća, maestrova stručnost te nadahnuće skupine entuzijasta pučkog zbora koji su bilježili snimke svojih starijih po kućama i učili uz maestra rezultiralo je novom vrijednosti u Konavlima. Stvoren je tako korpus glazbenih napjeva koji će se zasigurno koristiti u budućnosti folklornog izražavanja Konavala. Izložbu prati bogati katalog na tristotinjak stranica, a mnogi Konavljani su i ovaj put našem muzeju posudili predmete za izložbu.

Cijeli projekt su pomogli Općina Konavle, Ministarstvo kulture RH, Dubrovačko neretvanska županija, Turistička zajednica Općine Konavle kao i brojni drugi sponzori.

Izložba ostaje otvorena do 15. prosinca.

Pročitajte još

Otvorenje izložbe “Toge, damast i vlast” autorice Viktorije Žuvela

Dulist

[FOTO] Vlaho Bukovac i portreti dubrovačkih obitelji

Dulist

Menadžer i hodočasnik Boris Trupčević predstavio knjigu o iskustvu koje promijeni život

Dulist