‘Brothers in Arms Tour’ britanskih rokera Dire Straits trajala je točno godinu dana, a između travnja 1985. i 1986. odvela je bend u 23 različite države i 118 gradova. Na 248 nastupa svirali su pred više od dva i pol milijuna ljudi. Istoimeni album čiji je omot krasila fotografija Resonator gitare u oblacima prodavao se kao lud te danas bilježi sveukupnu prodaju od preko 30 milijuna kopija. Od toga, 4,5 milijuna prodano je samo u Ujedinjenom Kraljevstvu, gdje i dalje drži osmo mjesto najprodavanijih. ‘Brothers in Arms’ iznjedrio je takve mega hitove poput naslovne balade, ironične ‘Money For Nothing’ ili saksofonskog raja u ‘Your Latest Trick’. Štošta je taj album postigao u kratkom roku. Hi-tech animirani video za pjesmu ‘Money for Nothing’ bio je prvi video spot koji je europski MTV emitirao u eteru. Prvi je album snimljen u cijelosti digitalnom tehnologijom i odigrao je prijelomnu ulogu u popularizaciji tog medija. Compact disc kao medij bio je komercijalno dostupan od 1982, ali su diskografi do ovog trenutka većinom ciljali na publiku klasične glazbe. Besprijekorno odsviran i snimljen, ‘Brothers in Arms’ je industriji poslužio kao glavni adut zašto bi neki ljubitelj glazbe zbog reklamirane superiorne audio kvalitete trebao iskašljati 1.200 američkih dolara za Pioneerov ili Teacov uređaj da bi tek onda počeo popunjavati rupe svoje kućne audioteke. Danas se CD-ovi prodaju za kikiriki, dok reizdanja vinila dostižu astronomske cijene, ali to je tema koja se nameće za neku drugu prigodu.
Imaju Dire Straits i vezu s našom brojčano malom, ali srčanom nacijom. Ne, bubnjar im nije porijeklom iz okolice Sinja, ali na jednogodišnju svjetsku turneju s početka teksta Mark Knopfler i društvo otisnuli su se iz Hrvatske. Prvi nastup imali su na splitskim Gripama 25. travnja 1985., a uspomene danas vremešnih svjedoka još su uvijek toliko žive da neki bez imalo problema mogu detaljno evocirati zvuk Knopflerovog Stratocastera te večeri. Oduševljena publika, zapisano je, skandirala mu je ‘Marko, Marko…’. Portal setlist.fm otkriva nam i da su ‘Portobello Belle’ s albuma ‘Communiqué’ i ‘Six Blade Knife’ s prvijenca iz 1978. izvedene prvi i posljednji put na ovoj turneji. Potonjoj pjesmi kredibilitet coola 1995. dao je i redatelj Robert Rodriguez kada je bend iz Londona stasao u jeku popularnosti punka i discoa uvrstio na soundtrack filmskog smash hita ‘Desperado’. Izveli su tada u Splitu sve svoje stožerne pjesme, uključujući i prvi hit ‘Sultans of Swing’, a bis su otvorili s ‘Brothers in Arms’, pjesmom koja će u suvremenoj Hrvatskoj nakon Domovinskog rata postati neslužbena himna zajedništva među braniteljskom populacijom, barem onog dijela sklonog rocku. Knopfler ju je napisao kao anti-ratnu deklaraciju tijekom rata na Falklandskom otočju i teško je pronaći drugu jednako emotivnu, a nenametljivu pjesmu koja bi joj mogla konkurirati. Uslijedili su i nastupi u Ljubljani, Beogradu i Zagrebu, gdje je bend već nastupio dvije godine ranije kada su promovirali eksperimentalni dragulj ‘Love Over Gold’.
Probama i nastupu u Splitu prethodile su i žestoke desetodnevne pripreme u sportskoj dvorani Gospino polje. Sad probajte zamisliti da se u Dubrovniku na sličan način ukopa jedan od najvećih svjetskih rock bendova. Ne ide? Ali zato bez problema možete predočiti na desetke i desetke medijskih objava i jednako toliko Facebook liveova ispred dvorane u kojima, samo, ponekad gostuje neki upućeni sugovornik (uglavnom se prikazuju ulazna vrata). Tog proljeća 1985. godine ovaj jedanaestogodišnjak je ‘Brothers in Arms’ slušao na kaseti koju je kupio u prizemlju RK Minčeta. Ali tko nije? Sredinom 80-ih svi su furali i one znojnice oko zgloba kakve je na desnoj ruci nosio Knopfler i utvarali recentnu ozljedu na tenisu (jer je bilo općepoznato da gitaru ne znaju svirati). Ali vrlo je izvjesno da je taj klinac bio posve nesvjestan da mu u neposrednijoj blizini gitaristički pirotehničar Marko rasteže žice svoga Strata. Unatoč toj prokletoj znojnici koju nije skidao.