Od danas je na području Dubrovačko-neretvanske županije za potrebe hitne medicinske pomoći, umjesto dosadašnjeg „malog plavog“ EC-135 (9A-HBB/HBA), na raspolaganju nova moderna letjelica iz flote MUP-a, i to SUBARU Bell 412EPX 9A-HRC.
Riječ je o znatno snažnijem i suvremenijem helikopteru koji će od sada biti smješten u Zračnoj luci Dubrovnik, čime se dodatno jača sustav hitne medicinske pomoći na krajnjem jugu Hrvatske.
Hrvatska je prva država u Europskoj uniji koja je nabavila dva ovakva helikoptera ukupne vrijednosti oko 36 milijuna eura, od čega je 85 posto financirano europskim sredstvima, dok je ostatak osiguran iz državnog proračuna.
Bell 412EPX može letjeti brzinom do oko 260 km/h, s doletom od približno 745 kilometara, što ga čini značajnim iskorakom u odnosu na dosadašnje letjelice koje su se koristile u hitnim intervencijama.
Dolazak nove letjelice predstavlja važan korak u modernizaciji sustava hitnog zračnog medicinskog prijevoza, posebno za otoke i udaljena područja Dubrovačko-neretvanske županije gdje je brzina intervencije često ključna.

