Miloslavić najavio nove korake za pristupačniju Župu: Imamo još jako puno posla

Foto: Ilustracija

Općina Župa dubrovačka planira pristupačnost osobama s invaliditetom ugraditi u sve buduće javne projekte, dok je trenutačno u tijeku tehnička priprema projekta postavljanja nove rampe za pristup moru i ulazak u more u Srebrenom. Načelnik Marko Miloslavić poručio je kako je na području Župe još mnogo prostora za napredak, osobito kada je riječ o prilagodbi postojećih javnih površina, nogostupa i autobusnih stanica.

– Moramo biti svjesni da u Župi dubrovačkoj na tom području imamo još jako puno posla. Imamo dosta otvorenih pitanja i prostora za napredak – poručio je Miloslavić.

Neki su koraci, dodaje, već pokrenuti. Općina se prijavila na natječaj za sufinanciranje liftera, dok je trenutačno u tijeku tehnička priprema projekta postavljanja nove rampe za pristup moru i ulazak u more u Srebrenom.

Ipak, naglašava kako se pristupačnost ne može svesti na pojedinačne zahvate.

– Naš je cilj da pristupačnost ubuduće bude sastavni dio planiranja svakog javnog projekta. Zato će svi novi objekti koje bude gradila Općina Župa dubrovačka biti projektirani i građeni vodeći računa o mobilnosti osoba s invaliditetom – istaknuo je.

Puno zahtjevniji posao bit će, kaže, prilagodba onoga što već postoji – javnih površina, nogostupa, autobusnih stanica i drugih prostora koji se svakodnevno koriste.

– To se neće moći napraviti preko noći, ali želimo sustavno, korak po korak, uklanjati prepreke koje ljudima otežavaju ono što bi svima nama trebalo biti normalno i dostupno – naveo je Miloslavić.

Pritom je upozorio kako pristupačnost nije samo pitanje infrastrukture i novca, nego i kulture, obzira i odgovornosti pojedinaca. Posebno se osvrnuo na vozače koji bez prava koriste parkirališna mjesta namijenjena osobama s invaliditetom.

– Zvuči nevjerojatno, ali još uvijek imamo nemali broj vozača koji nemaju pravo na to, a svoja vozila ostavljaju na parkirališnim mjestima namijenjenima osobama s invaliditetom. Takvo ponašanje nije bezazlen prometni prekršaj. Nekome time doslovno onemogućavate normalan pristup liječniku, trgovini, javnoj ustanovi ili drugom sadržaju – poručio je.

Najavio je kako će Općina po tom pitanju nastaviti postupati bez tolerancije, putem prometnog redara i u suradnji s MUP-om.

Kao pozitivan primjer pristupačnosti izdvojio je Zračnu luku Ruđer Bošković, istaknuvši kako se iz njihova odnosa prema osobama s invaliditetom može mnogo naučiti te da takve dobre prakse treba prenositi i u Župu dubrovačku.

– Pristupačna Župa ne smije biti samo cilj osoba s invaliditetom i njihovih obitelji. To mora biti naš zajednički standard – zaključio je Miloslavić.

Načelnik je o ovoj temi govorio nakon sudjelovanja na okruglom stolu posvećenom mobilnosti, edukaciji i komunikaciji mladih s invaliditetom. Okrugli stol organizirao je Centar UP2DATE u partnerstvu s dubrovačkom Udrugom Poseban Prijatelj, u sklopu ljetne škole MEK – mobilnost, edukacija, komunikacija.

Povezano

Dulist PROMO