Mogli smo i to odmah riješiti. Album godine, točnije njih pet, bez premca potpisuje misteriozni, gotovo anonimni kolektiv iz Londona. Sault, studijski projekt producenta Infloa, pravog imena Dean Josiah Cover (Michael Kiwanuka, Little Simz, Jungle, Adele…) već su bili tema Slušnog aparata u travnju kada su napravili posve neočekivani stilski zaokret i objavili album suvremene klasike naslova ‘Air’. Nitko tko je do tog trenutka pratio rad grupe nije mogao predvidjeti da će četiri prepoznata albuma s originalnim amalgamom soula, funka i R&B-ja pratiti pretežno instrumentalnim albumom prošaranim zborskim pjevanjem u stilu korala. Nije mi bila namjera trošiti dodijeljeni prostor i olako se razbacivati sa svojih 26 godišnjih kolumni, ali poslušavši samo prvi od pet novoobjavljenih uradaka zagonetne grupe nisam ni najmanje dvojio oko toga trebam li ispuniti svoj zadatak i putnike namjernike poput vjernog pastira uputiti u ispravnom smjeru. Vidite, moje je skromno mišljenje da bi Sault trebali biti zvijezde, iako znam da je to tek pusta tlapnja. Njihova glazba potpuno je udaljena od nametnutih produkcijskih standarda mainstreama, a nedostatak medijske prisutnosti im ni najmanje ne pomaže. Sault su, naime, nevidljivi čak i na vlastitim društvenim mrežama. Svaki put kad se spremaju objaviti novi album s Instagrama pobrišu sve prethodne objave pa je u trenutku pisanja teksta na @saultglobal profilu dostupna tek jedna objava.
Ali kakva! Naime, u poslijepodnevnim satima utorka, 1. studenog na Instagram zidu, između svih tih nasmiješenih, uspješnih i sretnih životnih minijatura, skoro mi je promaknula objava sljedećeg sadržaja: ‘Objavljujemo pet albuma kao dar Bogu. Dostupni su za besplatno preuzimanje pet dana. Lozinka za otključavanje svih pet albuma je u poruci. S ljubavlju, Sault’. -’Čekaj malo, što?’, zagalamio sam i poskočio u mjestu prenuvši Irenu, kojoj opet nisam mogao objasniti iskazanu ushićenost (skoro) pedesetogodišnjaka jednom trivijalnosti kao što je izlazak nekog albuma, ili njih pet. Pregledom komentara bilo je jasno da su fanovi unutar nekoliko minuta ‘provalili’ lozinku. Brže bolje, otišao sam na njihovu web stranicu (koja također nema nikakvog sadržaja, osim one iste poruke s Instagrama). Klikom na simbol foldera (mape, ako ste hrvatski jezični puritanac) te upisivanjem riječi ‘godislove’ (Bog je ljubav) WeTransfer je počeo preuzimanje sadržaja na telefon. No, kako preslušavanje mapa na telefonu nije baš moja omiljena praksa za konzumaciju glazbenog sadržaja, svaki dan sam strpljivo čekao kada će se materijal (ukupno 56 pjesama) pojaviti na onom švedskom džuboksu s prokleto dobrim algoritmom koji mi ne preporučuje Miša Kovača ako sam cijeli tjedan slušao Metallicu (ili obrnuto).
Sault su se prvi put pojavili 2019. godine kada objavljuju dva albuma – ‘5’ u svibnju, a ‘7’ u rujnu. Je li to funk, neo-soul ili afro-funk s odjecima fusiona 80-ih, gospela i karipskih ritmova? Da, sve to i puno više. Izlazak prvog ‘Untitled’ albuma u 2020. godini naslova ‘(Black Is)’ poklopio se s pokretom Black Lives Matter i društvenom klimom nakon ubojstva Georga Floyda kome su Sault i posvetili album. Ako su ‘petica’ i ‘sedmica’ prošli ispod radara jer iza grupe ne stoji nitko (ni PR tim ni izdavač), ovaj put ih glazbena kritika nije mogla ignorirati. Slijedeći prokušani recept, Sault se vraćaju u rujnu s ‘Untitled (Rise)’ i opet se susreću sa samim panegiricima. Idući album, ‘Nine’ izlazi u lipnju 2021. i dostupan je tek 99 dana kada nestaje sa streaming platformi i još je nedostupan. I onda su ranije ove godine posve skrenuli ulijevo s koralima i klasikom. Opet, nitko nije mogao predvidjeti da će Sault, Bogu i nama, podariti peterostruku poslasticu. ‘Aiir’ je nastavak spomenutog ovogodišnjeg koralnog ‘Air’, a s 25 minuta i pet pjesama najkraći je od balice te je ujedno najmanje ‘saultovski’. ‘Today & Tomorrow’ donosi fuziju funka, punka i psych-rocka, novitet u stilskoj i žanrovskoj paleti grupe (‘Jungle’ ima rifove kojih se ne bi posramio ni Tony Iommi). ‘Untitled (God)’ nastavlja niz ‘neimenovanih’ albuma u stilu i formi te je najduži od petorke. ‘11’ je nasljednik brojčanih albuma i uz gospelom obojen ‘Earth’ pretendent je za najbolje izdanje grupe. Pjevačica Cleo Sol briljira u ‘Valley of the Ocean’, ‘God Is in Control’ (koju pjeva na portugalskom) i ‘River’. Oba albuma osvajaju već na prvo slušanje i spadaju u sam vrh ovogodišnjih izdanja. Ako dosad niste, svakako dodajte malo Saulta u svoj život. Za ljubitelje LP ploča bend je na Bandcampu objavio da će vinili izaći u veljači iduće godine.
Foto saultglobal.bandcamp.com