Aktualno

SVJETSKO PRVENSTVO Argentina u nevjerojatnom finalu na penale svladala Francusku

Argentina je novi svjetski prvak! Svladala je Francusku na penale nakon što je poslije 120 minuta rezultat bio 3:3.

Nogometaši Argentine po treći put u povijesti osvojili su naslov svjetskog prvaka pobijedivši Francusku sa 4-2 boljim izvođenjem jedanaesteraca, nakon što je rezultat u osnovnih 90 minuta bio 2-2, a poslije dodatnih 30 minuta produžetka 3-3. Vodeći pogodak za Argentince postigao je u 23. minuti Lionel Messi iz kaznenog udarca, dosuđenog zbog prekršaja Ousmanea Dembelea nad Angelom Di Marijom. Argentina je u 36. minuti udvostručila prednost, a idealno odigran kontranapad pogotkom je dovršio Angel Di Maria. Francuzi, koji su u prvom poluvremenu ostali bez udarca prema argentinskim vratima, došli su do velikog preokreta u završnici osnovnog dijela dvoboja, s dva pogotka Kyliana Mbappea.

Prvi je postigao u 80. minuti iz kaznenog udarca, što ga je skrivio argentinski stoper Nicolas Otamendi rušenjem Kola Muanija u kaznenom prostoru. Samo 90 sekundi poslije Mbappe je volejem pogodio mrežu sa 14 metara na asistenciju Marcusa Thurama i izjednačio rezultat na 2-2. Tako je po osmi put u povijesti finalni dvoboj na svjetskim nogometnim prvenstvima otišao u dodatnih 30 minuta. Argentina je u 109. minuti ponovno došla do prednosti, kad je svoj drugi pogodak u finalu, a 13. na svjetskim prvenstvima postigao Lionel Messi, koji je poslao loptu preko gol-crte nakon što je Hugo Lloris obranio udarac Lautara Martineza. No, Francuzi su se još jednom uspjeli vratiti, kad je u 116. minuti Gonzalo Montiel skrivio kazneni udarac, tako što je u kaznenom prostoru rukom blokirao udarac Mbappea. Najbolji francuski strijelac je sam preuzeo odgovornost i u 118. minuti ‘hat-trickom’ u finalu izjednačio na 3-3. Unatoč prilikama na obje strane, to je bio konačan rezultat nakon produžetka pa se pristupilo izvođenju jedanaesteraca, koji su treći put u povijesti odlučivali o naslovu svjetskog prvaka, prenosi Večernji list.