Glavina poručio malim iznajmljivačima: ‘Odradite koji dan više’

Dio iznajmljivača plaćat će veće paušalne poreze, a nakon što su mali iznajmljivači burno reagirali na novu odluku koja će znatno utjecati na njihovu zaradu i poslovanje, ministar turizma Tonči Glavina ponudio im je rješenja.

Ministar Glavina je u razgovoru za RTL Danas poručio da od 556 jedinica lokalne samouprave neće biti nikakve promjene u njih 461.

– Mislim da bi to bilo neutemeljeno s obzirom na to da se radi o poreznim izmjenama koje stupaju na snagu tek sljedeće, 2027. godine. Ove godine sve ostaje točno onako kako jest. Isto tako, od 556 jedinica lokalne samouprave, dakle gradova i općina u Hrvatskoj, u njih 461 neće biti nikakve promjene. S obzirom na to da gradovi i općine sami donose odluku o visini poreznog paušala, mi smo ovim korekcijama samo promijenili donji prag u dvije najrazvijenije skupine indeksa razvijenosti. Dakle, tamo gdje su najveći prihodi i gdje je najveća popunjenost. Zbog toga će, primjerice, u mnogim destinacijama ostati isti iznosi poreza. Evo, recimo Dubrovnik, Dubrovačko primorje, Korčula, Split, Sutivan, Rogoznica, Makarska, Rijeka, Zagreb, Varaždin… Dakle, mnogo je destinacija u kojima se s ovom izmjenom apsolutno ništa neće promijeniti – objasnio je Glavina.

Glavina: Odradite samo jedan dan više

Dio malih iznajmljivača kritizirao je najavljene izmjene i spominje mogućnost prosvjeda, no Glavina smatra da za to nema razloga jer mjere stupaju na snagu tek 2027. godine. Govoreći o mogućem prelijevanju većih troškova na cijene smještaja, ministar je rekao kako povećanje paušala ne mora automatski značiti skuplji smještaj za goste.

– Jedna od prednosti poreznog paušala jest to što je on fiksan na godišnjoj razini. Taj se dio vrlo jednostavno može na određeni način zaobići tako da jednostavno odradite koji dan više. S obzirom na to da mi itekako rastemo svake godine i u turističkoj predsezoni i u turističkoj posezoni.  Povećanje od 50 eura po jednom krevetu, to doslovno znači da morate raditi samo jedan dan više – rekao je Glavina.

Smatra i kako nove mjere neće imati utjecaj na 2026. godinu.

– Mi smo i prošle godine imali blagi trend povećanja broja dana popunjenosti u obiteljskom smještaju, što nam je i bio cilj te što smo željeli postići i s prethodnim izmjenama. Nadam se da ćemo na ovaj način zadržati taj trend koji će se nastaviti u 2026., pa i u 2027. godini, te vjerujem da ćemo biti jednako konkurentni kao što smo i sada – zaključio je.

Povezano

Dulist PROMO

jlh banner