Zmije u konavoskoj tradiciji: predavanje o simbolici i pučkom iscjeliteljstvu

Predavanje ‘Simbolika zmije u Konavlima: od antike i mitova do zmijarstva i Balda Radovića’ održat će u četvrtak, 23. travnja u 19 sati u Zavičajnom muzeju Konavala.

Predavanje će održati Ivan Timon Kus, povjesničar koji se u svom radu bavi narodnom medicinom, tradicijskim vjerovanjima i simbolikom zmije. Posjetitelji će imati priliku saznati više o značenju zmije u konavoskom kraju, njezinim korijenima u antičkim i mitološkim predodžbama te razlozima njezine dugotrajne prisutnosti u lokalnoj tradiciji.

Poseban naglasak bit će stavljen na vjerovanje u „tri zmije” i njihovu ulogu u kolektivnom imaginariju, kao i na praksu zmijarstva – oblika pučkog iscjeliteljstva. U tom kontekstu bit će predstavljena i uloga poznatog zmijara Baldo Radović, čije je djelovanje ostavilo trag u lokalnoj zajednici.

Ivan Timon Kus diplomirao je povijest na Hrvatskom katoličkom sveučilištu u Zagrebu, gdje je obranio rad o narodnom liječništvu u Konavlima krajem 19. i početkom 20. stoljeća. Sudjelovao je i u znanstveno-istraživačkim projektima te je autor izložbe o zmijama u hrvatskoj pučkoj medicini.

Predavanje je otvoreno za javnost, a organizatori pozivaju sve zainteresirane da se pridruže i upoznaju bogatu tradiciju i simboliku zmije u konavoskom kraju.

predavanje zmije

Povezano

Dulist PROMO