Novi Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti, koji je Ministarstvo turizma i sporta uputilo u proceduru, donosi značajnu promjenu u zaštiti maloljetnika, uvodi se zabrana konzumacije energetskih pića u ugostiteljskim objektima za osobe mlađe od 18 godina.
Prema prijedlogu zakona, ugostiteljski objekti više neće smjeti posluživati ili omogućavati konzumaciju energetskih pića maloljetnicima, a nadzor nad provedbom ove mjere provodit će nadležne inspekcijske službe i policija. Cilj mjere je, kako se navodi u obrazloženju, zaštita zdravlja mladih te smanjenje štetnih obrazaca konzumacije stimulativnih napitaka u ranoj dobi.
Mjera je dio šireg zakonodavnog paketa koji uređuje sektor ugostiteljstva i kratkoročnog najma, a zakon istodobno uvodi i digitalizaciju postupaka te strožu kontrolu tržišta ugostiteljskih usluga.
Stručnjaci za javno zdravlje već godinama upozoravaju na povećanu dostupnost i konzumaciju energetskih pića među adolescentima, a novi zakon prvi put eksplicitno uvodi ograničenje vezano uz njihovu konzumaciju u ugostiteljskim prostorima.

