Točno u ponoć pa sve do 15. prosinca na snagu stupanju nove, strože epidemiološke mjere Nacionalnog stožera civilne zaštite, a s ciljem sprječavanja širenja zaraze koronavirusom. Kako je izvijestio ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, ovakav razvoj događaja već se ranije najavljivao, a nove mjere se donose jer nije došlo do pada u broju novooboljelih kako bi se rasteretio bolnički sustav.
Javna događanja se ograničavaju na 25 osoba umjesto dosadašnjih 50, svadbene svečanosti mogu imati najviše 15 osoba, a na pogrebima ne može biti više od 30 ljudi. Privatne svečanosti mogu se odvijati u prisustvu maksimalno deset osoba. Sportska natjecanja i dalje se mogu održavati bez gledatelja uz strogo pridržavanje propisanih mjera. Obustavlja se rad noćnih klubova, kasina i automat klubova, a radno vrijeme ostalih ugostiteljskih objekata ograničava se na 22 sata. Ugostiteljski objekti na ulazu jasno moraju istaknuti obavijest o tome koliki je najveći broj gostiju koji istovremeno mogu boraviti u prostoru sukladno preporukama HZJZ-a, uz strogo pridržavanje propisanih mjera. Trgovine moraju također jasno imati istaknutu obavijest na ulazu o maksimalnom broju kupaca koji istovremeno mogu boraviti u prostoru sukladno preporukama HZJZ-a. Propisuje se obveza za sve prodavaonice, trgovine i trgovačke centre da za vrijeme očekivanog dolaska veće broja kupaca poduzmu dodatne mjere kako u prostorima ne bi boravio veći broj od dopuštenog. Uvodi se zabrana prodaje alkoholnih pića od 22 do 6 sati.
Za okupljanja koja nisu ograničena na 25 osoba, kao što su sjednice predstavničkih tijela, kina, vjerski obredi, profesionalne umjetničke izvedbe, izložbe ograničava se broj osoba koje mogu boraviti u prostoru, odnosno za svaku se osobu mora osigurati 4 metra četvorna neto, a obavijest o maksimalnom broju osoba mora biti istaknuta na ulaz. Prostori se moraju provjetravati uz pridržavanje svih propisanih mjera. Kontrolu provedbe novih mjera radit će pripadnici Nacionalnog stožera civilne zaštite, policija, inspektorat te stožeri.
Novinare je zanimalo zašto mjere nisu donesen ranije te što je sa školama. Božinović je istaknuo kako za školski sustav postoji Povjerenstvo pri Ministarstvu znanosti i obrazovanja te o školama odlučuje Vlada.
-U ovoj fazi donose se odluke na prijedlog, a i provode ih županijske razne ovisno o pojavi žarišta u pojedinim razredima ili školama – rekao je.
Kad je riječ o tome zašto se mjere nisu donijele ranije, rekao je kako se ovakav scenarij najavio prilikom donošenja zadnjeg paketa mjera.
– Pratimo stanje i u drugim zemljama koje imaju lockdown, koji je na snazi ima već i mjesec dana. I tu imamo različita iskustva. Neke su krenule u lockdown kad im je počeo pad, neke su krenule s tim pa nije došlo do smanjenja, odnosno bilježe povećanu incidenciju novozaraženih osoba. Nadamo se da će ove mjere dovesti do rezultata, ali iskustvo nas uči kako se virus počne intenzivno širiti u trenutku kad se donese odluka o relaksiranju nekih mjera. Ovo su mjere koje imaju u pozadini promišljanja o tome da su dugoročne. Mi se nadamo da će doći do smanjenja, ali moramo računati i na to da ulazimo u zimu, ali i na to, a što je pokazalo iskustvo, da uvijek dođe do ubrzanog širenja zaraze kad se mjere relaksiraju. Mjere moraju biti osmišljene da budu i dugoročnije od onoga što se propiše, da mogu trajati duže od nekoliko tjedana jer još uvijek je dosta nepoznanica s ovim virusom i još uvijek nitko nije kazao koja bi konkretna mjera bila ta koja bi najviše pridonijela. Ne postoji mjera koja može zamijeniti disciplinu svakoga od nas. To je jedino jamstvo uspjeha. Mjere jesu tu da se primjenjuju i kontrolirat će se njihova provedba, ali sve ovisi o svakom pojedincu – rekao je Božinović.
Prethodna vijest