Aktualno

SAZNALI SMO Hoće li DPDS ‘kompletirati’ vlasništvo Kneževog dvora u Slanom?

knezev dvor slano

Županijska skupština neće prihvatiti pravo prvokupa jedne četvrtine dijela Kneženog dvora u Slanom. ATLAS PLUS d.o.o ponudio je svoj vlasnički dio po početnoj cijeni od 2.750.000,000 kuna, u što uključuju ‘stojnu kuću, pašnjak,, vrt i okućnicu’, utvrđenu kao kulturno dobro 9. travnja 2003. godine. U njihovoj ponudi predloženi mehanizam plaćanja bio bi jednokratna uplata na račun Prodavatelja.

S obzirom da je Dvor u Slanome ¾ vlasnički pod Društvom prijatelja dubrovačke starine, koji su ga i obnovili te javnosti predstavili 2017. godine, pitali smo tadašnjeg predsjednika Društva Nika Kapetanića hoće li DPDS svom vlasništvu pridodati i ovaj, četvrti dio. Želja, naravno, postoji, realnost je nešto sasvim drugo. Kapetanić nas je vratio u 2017., kad je Dvor svečano predstavljen javnosti, ali i u godine prije toga, u kojima se odvijala obnova.

– Kad smo kupovali i obnavljali Knežev dvor u Slanome, kupili smo tri četvrtine jer ona jedna četvrtina nije u tom trenutku imala vlasnika. Bili su na sudu bilo je nekoliko privatnih vlasnika, pa Atlas koji je na kraju tu četvrtinu i dobio – ističe Kapetanić. U ovom trenutku, kao kulturno dobro Dvor je ponuđen Županiji koja ga je odbila, a proceduralno bi u jednom trenutku trebao biti ponuđen i Društvu.

– Informacije o Kneževom dvoru u Slanome DPDS će ustupiti nakon završetka pregovora – istaknula nam je kratko predsjednica Društva Renata Andjus.

U ovom trenutku društvo nema financijskih sredstava za otkupiti u jednu četvrtinu, odnosno kako nam je istaknuo Kapetanić, u širem pogledu su ‘restriktivni’. Financijska je to posljedica globalne pandemijske krize koju su itekako osjetili i u Društvu.

Vjerujemo kako će se priča o toj jednoj četvrtini ipak zaključiti s Društvom, s obzirom na njihov ‘modus operandi’. Jer, realno, tko još ima motivaciju kupiti ovo vrijedno kulturno dobro? Tu je i vrlo važan financijski segment plaćanja uloženog, a uloženo je i više nego što je utrošeno u obnovu, koja je, podsjetimo, iznosila 15 miijuna kuna.

Ideja nije zarada, nego obnova
– Objekte ovog tipa nitko ne obnavlja jer se jednostavno ne isplati. Ideja koju Društvo nosi nije zaraditi već obnoviti kulturno dobro, jednostavno rečeno – da djeca iz škole mogu ići vidjeti gdje je nekad stolovao knez. Taj naš cilj, čini mi se, gotovo nitko više ne razumije. Cijena kupnje otprilike bi trebala, u ovom trenutku, biti veća od cijene obnove, kad se sve uračuna. Nažalost, u ovom trenutku mi ne možemo otkupiti tu četvrtinu – ističe Kapetanić.

Obnova Kneževog dvora bila je za Društvo izuzetan zadatak. Zdanje, javnosti predstavljeno 2017. godine, bilo je potpuno devastirano. Skale su bile srušene i napravljene druge, dograđene, oko i u Dvoru samom, ističe nam Kapetanić, bile su ogromne količie smeća, a na gornjim dijelovima rasli su čempresi, drača…

– Itekako smo zadovoljni činjenicom kako smo uspjeli vratiti Dvor, staviti ga u funkciju. Još uvijek na toj lokaciji uspijevamo održati tri plaće, odnosno imamo troje zaposlenih. Stvari se kreću malo pomalo… Od pedeset posjeta, danas ih je 350. Želja nam je da on i daje ostane kulturno središte kojeg će koristiti udruge, Općina… Naš cilj je Dvor kao ‘živo tkivo’ Primorja i unatoč svemu, u tom uspjevamo – zaključuje Kapetanić.

 

Pročitajte još

KAVA, ČOKOLADA, MLIJEKO… Pred nama je novi val poskupljenja!

Dulist

OPOZIV PROIZVODA Povlači se hrana za mačke

Dulist

TREBAT ĆE NAM KIŠOBRANI Kraj tjedna donosi promjenu vremena

Dulist