HE Ombla

Projekt HE Ombla “neisplativ i ekološki štetan”

tribina003

Na gotovo tri sata dugoj raspravi naziva "HE Ombla – šteta ili korist", koju su organizirali inicijativa Srđ je naš i Zelena akcija, građani su imali priliku čuti sve aspekte projekta HE Ombla, ali i postaviti pitanja stručnjacima za energetiku i ekologiju i predstavnicima investitora HEP-a.

– Boljka svih ulagačkih projekata u Hrvatskoj je nedostatak rasprave – kazala je otvarajući tribinu moderatorica Jagoda Munić. Zatim su usljedile uvodne riječi govornika.

Dr.sc. Anamarija Boromisa osvrnula se na ekonomski i financijski aspekt projekta, kazavši kako je prema svim pokazateljima jasno da je projekt financijski neisplativ, a ekonomski na granici neisplativosti. Samim tim je, tvrdi Boromisa, čudno da ga financira jedna banka popu EBRD-a.

Ravnatelj Državnog zavoda za zaštitu prirode Davorin Marković bez sustezanja je kazao kako će projekt HE Ombla imati štetne posljedice po prirodu i okoliš, posebno zbog uništenja nekih endemskih vrsta. Kazao je da je u projektu potreba iskazivanja mišljenja javnosti jako bitna.

Stručnjak za krš dr.sc. Ivo Lučić kazao je kako će od projekta biti i štete i koristi, samo je pitanje kome će biti šteta, a kome korist. Spomenuo je kako će izgradnjom HE Ombla biti izravno ugrožen ekoton krškog područja, prije svega zbog promjene uvjeta života u nepreglednim mrežama krških pukotina.

Stručnjak za energetiku dr.sc. Branimir Molak iskazao je svoje čuđenje zašto HEP ne ulaže u smanjenje gubitaka energije u kilovatsatima. U Hrvatskoj je taj gubitak 16,18%, dok je u EU prosjek 6,7%, a u svijetskim razmjerima 9,8%.

Denis Francisković iz karlovačke udruge "Eko Pan" prisutnima je ponudio iskustvo lokalnog stanovništva oko riječe Dobre, posebno nakon izgradnje HE Lešće. Tamo su posljedice izgradnje nakon godinu i pol dana toliko loše da se i HEP i lokalna zajednica trude izraditi studiju uklanjanja štetnih posljedica. Projekt Lešća ugrozio je ribilov, kupanje i rekreiranje, a vodeni val zna doseći visinu i do sedam metara.

Kad je došao red na izlaganje mr.sc. Tomislav Paviša, publika se "aktivirala" hukanjem i stalnim dobacivanjem. Tako je netko iz publike dobacio kako je upravo Paviša "tata Hidroelektrane Ombla", a Paviša je to na svojevrstan način i potvrdio svojim upornim branjenjem tog projekta. Kazao je kako je HE Ombla prije svega profitabilan projekt, ali i objasnio neke tehničke aspekte izgradnje hidroelektrane.

Enes Čerimagić, pravnik u Zelenoj akciji kazao je kako je upravo veliki odaziv građana na tribini dokaz kako HEP nije adekvatno informirao javnost o svemu što se u projektu planira i događa. Kazao je kako je cilj Studije utjecaja na okoliš bio "na temelju najnovijih, točnih i relevantnih podataka" odrediti ekološku opravdanost projekta. Podsjetio je da je ekološka studija stara gotovo 13 godina, a neki podaci koji se u njoj spominuu sežu čak i u davnu 1989. godinu.

U živoj raspravi građane je najviše zanimalo može li se Studija utjecaja na okoliš poništiti, zatim kakva je seizmička situacija na području potencijalne gradnje, kao i je li moguće da dođe do izljevanja velikih količina vode u Rijeku dubrovačku u slučaju mogućeg popuštanja brane.

Građani su najčešće iznosili stav kako HEP-u ne valja vjerovati, kako je od strane te tvrtke izneseno "puno laži", te kako je logičnije završiti projekt druge turbine u Hidroelektrani Plat.

– Nitko nema pravo reći da poznaje Omblu samo na temelju studija i znanosti – kazao je na kraju tribine dr.Lučić.

Još jedna tribina o projektu HE Ombla je održana. Građani su još jednom ponovili jasnu poruku kako ne žele HE Omblu, dok su predstavnici HEP-a, posebno Tomislav Paviša zdušno branili projekt poput životno važnog za Dubrovnik. Odluka je na politici, jer jedino Vlada RH može odlučiti obustaviti izgradnju projekta.

Pročitajte još

Zaustavljen pokušaj nezakonitog unosa 146.400 eura na graničnom prijelazu Metković

Dulist

Zaustavite HEP i gradnju HE Ombla

Dulist

Predstavnici HEP-a na tribini o HE Ombla

Dulist