Sigurno ljeto počinje odgovornim ponašanjem. Uživajte u ljetu. Brinite o sigurnosti – poručili su iz Ravnateljstva civilne zaštite MUP RH koje i ove godine kroz kampanju ‘Odgovorno ljetovanje’ podsjeća kako se većina opasnih situacija može spriječiti pravodobnim informiranjem i odgovornim ponašanjem.
Visoke temperature, pojačan promet, boravak na otovorenom i povećan broj posjetitelja obilježavaju ljetne mjesece u Hrvatskoj. Dok većina građana i turista uživa u odmoru, ljeto je ujedno razdoblje kada raste rizik od požara, toplinskih valova, nesreća na moru i drugih izvarednih događaja.
U sklopu kampanje objavljeno je pet jednostavnih koraka za sigurno ljeto kojih se svi trebaju pridržavati. Građanima i turistima savjetuje se da se zaštite od visokih temperatura pijući dovoljno vode i izbjegavajući sunce od 10 do 17 sati, uz nošenje lagane odjeće i korištenje UV zaštite. Za boravak u prirodi potrebno je ponijeti dovoljno hrane i vode, pratiti prognozu te obavjestiti bližnje o ruti. Posebno se apelira na sprječavanje požara strogom zabranom paljenja vatre na otvorenom i bacanja opušaka, uz napomenu da se svaki dim odmah prijavi na 112 ili 193. Za sigurnost u prometu važno je planirati put unaprijed, voziti odmoran i raditi stanke, dok se za sve hitne situacije i službena upozorenja građani trebaju inforrmirati putem pouzdanih izvora te koristiti jedinstveni broj 112.


