Mario Hezonja proglašen najboljim hrvatskim košarkašem u 2023.

PXL 260224 110779774
26.2.2024., Rijeka - Kvalifikacije za eurobasket 2025. Hrvatska - Cipar. Photo: Nel Pavletic/PIXSELL
Hrvatska košarkaška reprezentacija je u riječkoj dvorani Zamet u drugoj kvalifikacijskoj utakmici za Europsko prvenstvo 2025.  pobijedila Cipar s uvjerljivih 92-63. Prije prvog podbacivanje lopte sportski novinar Večernjeg lista Dražen Brajdić uručio je nagradu Mariju Hezonji za hrvatskog košarkaša 2023. godine.
Pitanje pobjednika riješeno je u prvoj četvrtini. Hrvatska je krenula s 12-0, pa rasla do 20-5, da bi nakon deset minuta igre rezultat bio 22-8. Za manje od sedam minuta provedenih na parketu centar Ivan Vraneš je postigao 10 poena bez promašaja čemu je dodao i tri skoka. Mario Hezonja je zabio poen manje uz četiri skoka i četiri asistencije.
Gdje su stali oni, nastavio je Roko Prkačin. koji je za sedam minuta u igri nanizao 11 poena uz tri skoka čime je držao  Ciprane na pristojnoj udaljenosti. U 15. minuti igre bilo je +15 (31-16). Prkačin je nastavio briljirati. U tren oka stigao je do 18 poena i pet skokova, a Hrvatska do vodstva 43-19. Kada je sjeo na klupu na zasluženi odmor Ciprane je nastavio uništavati Hezonja te je Hrvatska na poluvremenu imala 24 poena viška, zabila je duplo više od svojih protivnika (48-24).
Opušteniji pristup Hrvata Ciprani su znali kazniti u trećoj četvrtini u kojoj su postigli više poena (26) nego u prve dvije zajedno (24). No, Hrvatska je i dalje uživala u komfor zoni te s 20 poena prednosti dočekala posljednju četvrtinu u kojoj je stavila stvari na svoje mjesto i slavila s 29 poena razlike (92-63).
Dva su hrvatska igrača ostvarila double-double učinak. Roko Prkačin je uz 24 poena imao i 10 skokova, a Mario Hezonja je uz isti broj skokova zabio dva poena manje (22). Dario Drežnjak je postigao 11, Ivan Vraneš 10 poena, a Roko Badžim devet poena.
U drugoj utakmici skupine E Francuska je u Tuzli pobijedila Bosnu i Hercegovinu 64-74 te s dvije pobjede drži prvo mjesto. Hrvatska i BiH imaju po pobjedu i poraz, dok je Cipar bez pobjede.
Kvalifikacije se nastavljaju u studenom kada će se Hrvati dva puta sastati sa susjedima iz BiH. Podsjetimo, iz naše skupine plasman na EuroBasket 2025. ostvarit će dvije prvoplasirane reprezentacije, piše HKS.