Nakon šestomjesečnog moratorija, Fina od 19. listopada počinje ponovno provoditi ovrhe nad računima građana Republike Hrvatske. Oni su, podsjetimo, odlukom Vlade, a zbog krize uzrokovane epidemijom koronavirusa bili privremeno zaštićeni. Ekonomske posljedice novonastale situacije, složit će se stručnjaci, još nismo u potpunosti osjetili pa je i golubima na Zelenoj placi jasno da će ova zima biti jedna od ‘oštrijih’. Turistička sezona, mada ne u razmjerima koji su se predviđali, znatno je podbacila. Sukladno tome u drugom tromjesečju zabilježen je i rekordan pad BDP-a, a izvjesno je kako će mnogi stanovnici ostati bez svojih radnih mjesta.
Hoće li broj ovršenih rasti?
Na dan 31. ožujka ove godine, dakle prije stupanja na snagu čl. 25. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, temeljem kojeg je državna Financijska agencija 18. travnja zastala s proveddom ovrhe na novčanim sredstvima, bili su blokirani računi i novčana sredstva ukupno 238.135 potrošača. Od njih 4.703 bilo ih je iz Dubrovačko-neretvanske županije s iznosom glavnice duga od 345,8 milijuna kuna, odnosno 1.685 Dubrovčana dužnih 146,7 milijuna kuna. S obzirom na nepovoljnu gospodarsku klimu za očekivati je da će taj iznos u mjesecima pred nama itekako narasti. Međutim, odgovarajući na upit DuLista, iz Fine zaključili su suprotno.
— 19. listopada 2020. očekujemo približno isti broj blokiranih potrošača, kao i 31. ožujka 2020. godine – iznijeli su. Štoviše, tijekom razdoblja lockdowna on se smanjio pa je zaključno s 31. kolovoza u Lijepoj našoj bilo 9.640 ovršenih građana od kojih 148 iz Dubrovačko-neretvanske županije s dugom od 13,4 milijuna kuna, tj. 60 Dubrovčana dužnih 4,5 milijuna kuna.
Više potražite u tiskanom izdanju DuLista.