Svjetski dan voda obilježava se 22. ožujka diljem svijeta, a mi bismo trebali shvatiti da je riječ o neprocjenjivom blagu. U drugim krajevima svijeta mnogi još uvijek nemaju pristup pitkoj vodi, a i mi bi trebali biti štedljiviji, prenosi portal SEEBiz.eu.
U prosjeku, čovjek konzumira oko dvije do tri litre vode na dan, ali u proizvodnji živežnih namirnica za njegovu dnevnu potrebu je nužno oko 3 tisuće litara vode, jer najviše vode troši poljoprivreda, ali i industrija i energetski sektor.
U aktualnom izvješću o vodama organizacije UNESCO se procjenjuje kako će se potrošnja vode od 2000. do 2050. učetverostručiti. Jer ljudi je sve više i treba proizvesti hranu za sve njih. Utoliko stručnjaci Ujedinjenih naroda procjenjuju kako će već 2030. nastati manjak te da će nedostajati 40 posto vode – ako sve ostane po starom.
UNESCO je ovo izvješće objavio pola godine prije nego što UN treba donijeti nove razvojne ciljeve. Glavni autor ovog izvješća Richard Connor upozorava kako se pitanje vode mora uvrstiti i u čitav plan razvoja. Ali Connor upozorava kako se treba baviti i odnosom prema vodi uopće.
Ako se i dalje odnosimo prema vodi kao do sad, nema nikakve dvojbe da će jednog dana naravno biti vode, ali će ona biti zagađena i nepitka. Zato se moramo odnositi i prema vodi kao prema ograničenom resursu i zato “moramo uvijek dobro razmisliti, kako je možemo najbolje upotrijebiti”, tvrdi stručnjak UNESCO-a Connor.
Svi potrošači su važni u ovom procesu, ali o vodi ne odlučuju ni oni, a čak niti stručnjaci za vodu i upravljanje vodom – nego političari, upozorava Richard Connor. Strateški plan razvoja UN-a je prvi korak, ali i nacionalne vlade moraju promijeniti svoj odnos prema vodi…
Više pročitajte na SEEBiz.eu.