Kultura

Što nas čini boljim čovjekom nakon čitanja ‘Madame Bovary’?

flaubert skific knjiznice 5

U okviru programa Frankofonije Francuska alijansa Dubrovnik i Dubrovačke knjižnice organizirale su predavanje prof. Borisa Škifića na temu ‘Flaubert – kada lektira postane užitak’ u petak, 16. ožujka u Čitaonici Narodne knjižnice Grad.

Škifić znanost o književnosti smatra običnom izmišljotinom kako bi se ljudi imali čime baviti, stoga on govori kao čitač i kao učitelj. Kako sam ističe na jedan drugačiji način predstavio je Gustavea Flauberta i ‘Madame Bovary’ u izlaganju koje je nazvao ‘Gospođa Bovary to sam ja’.

Predstavljajući francuskog književnika Škifić je istaknuo 1857. godinu koja je izuzetno važna za povijest francuske, ali i svjetske književnosti. Te godine objavljena je ‘Madame Bovary’ te ‘Cvjetovi zla’ Charlesa Baudelairea.

-Flaubert je nedvojbeno odredio put suvremenoj književnosti koja će se razviti kasnije, pri kraju 19. stoljeća, i proširiti se na 20. stoljeće te trajati do dana današnjega. Književnost će se usmjeriti na apsolutno, psihološko razotkrivanje likova i svijeta u kojem ti likovi žive – istaknuo je Škifić.

Oba pisca bila su optuživana i privođena na sud zbog svojih djela jer ‘prljavim zapisima vrijeđaju poštene, moralne i pristojne ljude’, citirao je Škifić optužbe, ali se i zapitao ‘gdje smo mi danas u odnosu na taj roman?’ Kaže kako su ‘modernija vremena pa je moral rastezljivijii’, ali nije optimističan.

Povlačeći paralele između Flauberta i Baudelairea ističe kako su obojica bili nesretni u ljubavi, životi su im obilježeni lutanjima, rođeni su iste godine te su obojica pokušali samoubojstvo. Prijateljevao je s Fjodorom Mihajlovičem Dostojevskim i Ivanom Sergejevičem Turgenjevim. U ‘Madame Bovary’ čak pet puta spominje Voltairea. Pronalazi i poveznicu s Torquatom Tassom budući das u obojica bili osporavani, morali su cenzurirati svoje najbolje djelo, te su živili u krivim vremenima što ih je razdiralo.

Škifić postavlja pitanje ‘Što čitatelja čini boljim čovjekom nakon čitanja ovog romana?’. On kaže kako je ‘katarza u tome da nikada ne izdamo svoje srce’, dok je neki mogu doživjeti i na način Eme kao neodgovorne žene i majke no budući da je riječ o psihološkom romanu svaki čovjek može doživjeti katarzu na svoj način. Pet godina je pisao roman, ima 8-10 verzija, oko 70 nacrta za taj rukopis tako da je to nedvojbeno njegovo životno djelo.

Pročitajte još

(FOTO) POČELE ČITAĆE PROBE Premijera ‘Filantropa’ 21. veljače

Dulist

OBLJETNICA KROZ FOTOGRAFIJE Obilježena Godina UNESCO-ove svjetske baštine u Dubrovniku

Dulist

U GALERIJI ARTMARK Otvorenje izložbe ‘Likovni diskurs kolekcionara – Zbirka dr. Rafaela Dolinšeka iz zbirki NMMU-a’

Dulist