Kultura

Sjećanja na dane kad je Grad bio grad

suvisna roba promocija 03

Knjiga „Suvišna roba“ autora Antuna Paveškovića koju je izdalo Društvo dubrovačkih pisaca,  predstavljena je dubrovačkoj publici u subotu navečer u Lazaretima.

– Ovo je dubrovačka večer koja donosi hvale i divljenja vrijedan događaj. Naime predstavljamo knjigu autora sa zagrebačkom adresom, Karmenaša, doktora znanosti i gospara Antuna Paveškovića – rekao je uvodno Sebastia Vukosavić.

– Nakon puno molbi primili smo Antuna u naše Društvo, a u Literatu smo objavili njegovu priču „Miris Grada“. Nevjerojatno je kako upravo on govori naški – istaknuo je uvodno predsjednik Društva dubrovačkih pisaca Boris Njavro istaknuvši kako autor predstavlja "duh Karmena kojemu je vjeran rođenjem i koji iz njega nikada neće izaći“.

– Ova knjiga nije suvišna, ona donosi sjećanja na davne dane, kad je Grad bio grad, a mi bili ponosni stanovnici, kada nismo proživljavali ovo što proživljavamo danas – dodao je Njavro dodavši kako je knjiga „Suvišna roba“ za koju je predgovor napisao Predrag Matvejević 14. po redu naslov koje je izdalo Društvo u protekle četiri godine otkad postoji.

– Antun Pavešković ovom je knjigom ostavio posvetu Dubrovniku. Svjedoči o Gradu koji nas je zatravio svojom posebnošću. Knjiga je to o Gradu koji zimi samuje, a ljeti se iznajmljuje – dodao je Davor Mojaš istaknuvši kako „Pavešković tuguje, kao i Vojnović nad Dubrovnikom kojeg više nema“, te donosi i cijelu galeriju znanih i manje znanih likova Grada.

Sam autor je na predstavljanju istaknuo kako, unatoč tome što se u svom profesionalnom radu redovito susreće s javim nastupima, ima veliku tremu.

-Zato što sam suočen s Vama. Sa sobom samim, no više osjećam tjeskobu nego vesele trenutke. Čini mi se da prisustvujemo trećoj smrti Dubrovnika. Prva je bila 1808. kadaje pala Republika, druga je bila tijekom 19. Stoljeća, a treća ovih zadnjih desetljeća, kada u Gradu živi tek nekoliko stotina ljudi. No vi mi vraćate nadu i malo zrnce optimizma da će biti bolje – zaključio je Antun Pavešković

Pročitajte još

SPEKTAKULARNA OBLJETNIČKA GODINA Kako je obilježeno 100 godina Dubrovačkog simfonijskog orkestra?!

Ivana Mijić Vulinović

STRADUN CLASSIC FESTIVAL Osmo izdanje donosi tjedan vrhunske komorne glazbe!

Dulist

U SUBOTU U DVORU Enigma Jarnović otkriva priču o životu violinista Ivana Mane Jarnovića

Dulist