Polaznici Obrtničke i tehničke škole u Dubrovniku programom ‘Nove europske vještine – NES’, a unutar projekta ERASMUS u potpunosti financiranog sredstvima Europske unije, dobili su jedinstvenu priliku usavršavanja svoga znanja i stjecanje novih kompetencija u inozemstvu. 22 dana nastave školske godine 2018./19, 31 vrlo dobar i odličan učenik iz pet usmjerenja – arhitektonski tehničari, frizeri, vodoinstalateri, elektroinstalateri i elektromehaničari te automehaničari, pohađat će u Španjolskoj i Portugalu. S njima smo porazgovarali neposredno su se otisli na svoje putovanje u veljači.
— Okušat ćemo se u izradi objekata u 3D-u – objašnjava za DuList 17-ogodišnji Teo Đurković koji s trinaestoro svojih kolega iz odijeljenja arhitektonskih tehničara putuje u Sevillu. Ondje, susrest će se po prvi puta sa programom ‘Solid edge’ za čije usvajanje su potrebne osnovne jedinice znanja iz polja informatike, računarstva, nacrtne geometrije i, naravno, priča nam Teo, tehničkog crtanja. Nastava će se odvijati na engleskom jeziku, a ovo je zgodna prilika za savladavanje jezične barijere što će mu u budućnosti korisiti ako fakultet odluči upisati u Danskoj ili Nizozemskoj – kaže njegov kolega Maroje Miljan. Petri Jemin ovo je pak prvi odlazak iz Domovine i ponajprije se veseli upoznavanju nove sredine.
— Metode rada u svim programima bit će praktičan rad, individualni rad i rad u manjim i većim skupinama te simulacije. Stjecanje prak
tičnih vještina učenika tijekom cijelog programa nadzirat će i ocjenjivati mentori u tvrtkama. Tijekom vikenda sve će grupe kako bi se bolje upoznali sa zemljom domaćinom. Grupa učenika koja ide na mobilnost u Španjolsku obići će za vrijeme kulturnih posjeta Cordobu i Gibraltar, dok će grupa učenika koja ide na mobilnost u Portugal vidjeti Porto, Lisabon, Fatimu, Guimaraes i Viana do Castelo – tumači Ana Osmeričić jedna od četvero školskih nastavnika koji odlaze kao pratnja i tehnička podrška đacima.
Imaju i za džeparac
Program je ukupne težine 89.814,00 eura čime im je osiguran prijevoz, smještaj, treninzi, slobodne i kulturološke aktivnosti, a ostatak novca daje se učenicima za džeparac. Djeca koja borave u Sevilli spavat će u Euromind-ovom hostelu dok će se nastava događati u poluprivatnoj školi, a praksa kod licenciranih partnera. U Bragi im je pak na raspolaganju hotel nadomak škole. Prethodno odlasku polaznici Obrtničke i tehničke škole prošli su 20 sati jezične, 10 sati stručne i jednako toliko kulturološke pripreme. Za njih čitavo vrijeme zadužen je i mentor. Međutim, dosadašnje iskustvo pokazalo je kako se djeca, govori Osmeričić vrlo brzo oslobode te progovore strani jezik.
Sporazumijevanje na engleskom kojeg kaže izvrsno poznaje, osobit izazov neće biti mladom elektromehaničaru Rinu Kužninu učeniku 3. razreda. Isprva razmišljalo se o odlasku u Irsku, no drago mu je što je odabir pao na Portugal. S njim se se slaže šesnaestogodišnji Roko Roso iz Trpnja koji se za elektromehaniku ‘zagrijao’ još zarana pošto mu je otac vlasnik obrta. S njima iz smjera elektroinstalatera i elektromehaničara za sudjelovanje odabrano je još četvero dok ih od automehaničara putuje petero.
Željni napredovanja
Među ovim marljivim đacima je i Nikola Vatović iz Mokošice. Inače, bavi se autotrkama, vlasnik je licence HAK-a te je nedavno ostao treći u poretku juniora trke slalom, a želja mu je u Bragi upoznati se s tehnologijom automobila nove generacije. Dvojica državnih viceprvaka u vodoinstalaterstvu Antun Srijemse i Baldo Marković za Bragu čuli su zahvaljujući nogometu te su nestrpljivi do sad stečeno znanje primijeniti u novoj sredini, ali i steći iskustvo koje će im uvelike pomoći pri zapošljavanju u nekoj državnoj ili gradskoj tvrtci. Praksa, priča za DuList frizerka Gabrijela Kalauz odvijat će im se svaki dan od 8 do 12 te 14 do 16 sati u lokalnim salonima gdje će nada se s četiri svoje kolegice naučiti tehnike kojima se u Portugalu koriste, ali i uživati u vikend-izletima.
Mobilnost učenika, poručuju iz Obrtničke i tehničke škole u Dubrovniku, povećat će europsku dimenziju škole te omogućiti primjenu naučenoga u budućem radu. Sve navedeno, vjeruju, doprinijet će s vremenom i privlačnosti strukovnog obrazovanja uopće. Nedostatak obrtničkih zanimanja naša je svakodnevica, govori ravnatelj Dinko Mandić zbog čega nastavu svojim polaznicima nastoje učiniti što atraktivnijom. Ovo, međutim nije prvi put kako su se susreli s ovakvim projektom. Naime, pred tri godine bili su partneri škole iz Šibenika. Suradnja ih je odvela u Španjolsku, a rezultat njihovog četrnaestodnevnog usavršavanja, među ostalim, mali je solarni generator i električni automobil.
— Program se pokazao kao odličan alat za motivaciju, ali i način nagrađivanja onih najuspješnijih. Nažalost, u radu ponajviše se koncentiramo na one koji imaju poteškoće. Najčešće imamo osjećaj kako onim odličnima nismo dovoljno dali. Među učenicima razvija se natjecateljski duh. Željni su napredovanja i vraćaju se zadovoljni. Upravo to je naša zadaća – pružiti im znanje koje će danas-sutra primijeniti u svom poslu da budu gotovi ljudi te im stvoriti dobru podlogu za daljnje školovanje ako se na njega u datom trenutku odluče – zaključuje za DuList razgovor ravnatelj Mandić koji je također u ulozi pratitelja. Mi im ovim putem želimo sretan povratak i uspjeh u daljnjem obrazovanju.
Objavljeno u tiskanom izdanju DuLista