Aktualno

PRILAGODBA JE U TIJEKU Zračna luka Dubrovnik spremno će dočekati ulazak u Schengen

zracna luka britanci 2

Hrvatska bi od 1. siječnja 2023. trebala postati punopravna članica Schengena. Od toga nas dijeli tek jedan korak – konačna potvrda Vijeća EU, što se očekuje početkom prosinca. Tako bi kontrole na kopnenim granicama Hrvatske prema drugim zemljama Schengena trebale biti ukinute od 1. siječnja sljedeće godine, a u zračnim lukama od 26. ožujka.

Na granicama je sve spremno
Dočekujemo li spremno ulazak u Schengen, pitali smo Policijsku upravu Dubrovačko-neretvansku, ali i Zračnu luku Dubrovnik.
—Svi granični prijelazi na području Policijske uprave dubrovačko-neretvanske spremni su za ulazak Hrvatske u schengenski prostor, u sklopu čega je granična policija pristupila infrastrukturnim, tehničkim i kadrovskim pripremama, prošla nekoliko krugova evaluacije komisije Schengena i pri tom zadovoljila sve zadane kriterije prilagodbe budućoj vanjskoj granici Schengena – navode za DuList iz Policijske uprave dubrovačko-neretvanske. Dodaju kako je Republika Hrvatska zakonski i proceduralno već prilagođena europskoj pravnoj stečevini, pravilima i standardnim postupcima u radu granične policije. Zanimalo nas je i hoće li se i što ulaskom u schengenski prostor promijeniti po pitanju pograničnog prometa s BiH.
— Po pitanju pograničnog prometa ne mijenjaju se pravila koja su donesena bilateralnim sporazumom između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine – kratko navode iz Policijske uprave.

U Zračnoj luci u tijeku prilagodbe
Kad je pak riječ o Zračnoj luci, direktor Viktor Šober ističe kako je Zračna luka Dubrovnik u postupku prilagodbe za Schengen režim. Svi osnovni radovi bit će završeni prije 26. ožujka 2023., a riječ je o organizaciji zone dolaska za putnike iz trećih zemalja. Ističe i kako se radi na povećanju prostora za putnike u dolasku iz trećih zemalja kao pripremu za uvođenje EES (entry/exit sustava) za ulazak u Schengen zonu. Naravno, zanimalo nas je i kako će se novi granični režim odraziti na poslovanje, odnosno promet Zračne luke i što će nam to donijeti.
— Nova podjela Schengen/nonSchengen putnika za zračnu luku donosi novi izazov za upravljanje kapacitetima jer mi, kao koordinirana zračna luka imamo svoj deklarirani kapacitet od 7 letova odnosno 14 operacija slijetanja i polijetanja u jednom satu. U ovogodišnjem redu letenja imali smo ukupno 7 letova u satu iz Schengen destinacija i non-Schengen destinacija neovisno o njihovom međusobnom omjeru. S ulaskom Republike Hrvatske u Schengenski prostor, tj. s novom granicom i podjelom površina upravljamo s kapacitetima za sljedeću godinu tako da ćemo u satu prihvatiti maksimalno 4 leta iz non-Schengen destinacija od ukupno 7 letova u satu prema deklariranom kapacitetu zračne luke. Ovo satno ograničenje osigurava najbolju kvalitetu usluge i ukupno ne smanjuje realizaciju najavljenih letova već se njihovim raspoređivanjem po satima na najbolji mogući način koriste infrastrukturni kapaciteti zračne luke – zaključio je Šober.

Nakon potvrde Vijeća EU Hrvatska će postati 27. članica schengenskog područja.

Objavljeno u tiskanom izdanju 9. studenog 2022.

Pročitajte još

ŽUPKA ‘Župska obilaznica mora postati prioritet’

Dulist

Kreće isplata nacionalne naknade za starije osobe za prosinac 2024.

Dulist

Ako se opskrbljujete vodom iz Palata otpisat će vam se računi za prosinac i siječanj

Dulist