Hrvatska

POVIJESNI ISKORAK ZA ŽIVOTINJE Pogledajte koja su nova pravila kod napuštanja životinja

Napustene zivotinje

Na snagu su, u utorak 2. travnja stupile izmjene i dopune Kaznenog zakona a s njima i promjene u zaštiti životinja, odnosno o napuštanju kućnog ljubimca, domaće ili divlje životinje objavljuje Index.

Prema ovim izmjenama napuštanje se prijavljuje policiji ili općinskom državnom odvjetništvu. Kazna je do godinu dana zatvora ili čak i dvije ako je napuštanjem prouzročena smrt životinje te ako je u pitanje veći broj životinja.

Povećavaju se i kazne za kazneno djelo ubijanja i mučenja životinja na kaznu zatvora do dvije godine ili do tri godine ako se ta kaznena djela počine iz koristoljublja. Također, zlostavljačima i ubojicama životinja odsad se može izreći sigurnosna mjera zabrane držanja i nabavljanja životinja u trajanju od jedne od pet godina.

“Povijesni iskorak u zaštiti životinja u Hrvatskoj”

Sve navedene novosti su prijedlozi  koje je udruga Prijatelji životinja poslala Ministarstvu pravosuđa i uprave tijekom rada na izmjenama i dopunama Kaznenog zakona.

– Iznimno smo zahvalni Ministarstvu što je prihvatilo naše prijedloge i time napravilo povijesni iskorak u zaštiti životinja u Hrvatskoj, što će pozitivno odjeknuti svugdje u svijetu. Cilj nam je bio uvrstiti odredbe koje će djelovati preventivno i sada je važno da svi djelujemo kako bi se i provodile u praksi – kažu Prijatelji životinja. Nadalje pojašnjavaju da građani više neće trebati čekati hoće li veterinarska inspekcija reagirati na prijavu napuštanja, već onoga tko napusti životinju mogu odmah prijaviti policiji.

– To će ubrzati postupanje i olakšati dokazivanje čina napuštanja. Ujedno će odvratiti ljude od napuštanja životinja jer znaju da time riskiraju zatvorsku kaznu. Očekujemo i da će svi razmisliti prije nego što nabave životinju imaju li dovoljno novaca, vremena i znanja za dugogodišnju skrb o njoj. Odgovornije će se odnositi i prema kontroli razmnožavanja i kastrirati životinje umjesto da napuštaju štence i mačiće – rekli su i dodali kako će ovo potaknuti gradove i općine da paralelno rade na sprječavanju napuštanja životinja.

– Jedinice lokalne i regionalne samouprave moraju provoditi kontrolu mikročipiranja pasa obilaskom svih kućanstava, što im je zakonska obaveza još od 2017. godine, jer mikročip sadrži podatke o skrbniku psa. One lokalne zajednice koje to još nisu provele treba kazniti! Također, moraju educirati javnost o odgovornoj skrbi za životinje i financirati kastracije pasa i mačaka. Umjesto da napuštaju životinje, skrbnici im mogu pomoći kastracijom i odgovornim udomljavanjem umjesto kupnje – objasnili su iz Udruge.

Osim toga, povišene kazne za kazneno djelo usmrćivanja i mučenja životinja moći će se provoditi samo zahvaljujući prijavama svjedoka. Iz udruge Prijatelji životinja pozivaju građane da ako imaju bilo kakve nedoumice oko postupka prijavljivanja kaznenih i prekršajnih djela na štetu životinja, mogu im se javiti.

Na snagu je isti dan stupilo i povećanje kazni za mučenje i ubijanje životinja te sada iznosi do tri godine zatvora. Povisivanje kazni važno je i zbog znatno težeg odlaska slučajeva u zastaru.

 

Pročitajte još

ZATVORSKI SUSTAV Nova zapošljavanja, veće plaće, izgradnja novih zatvora

Dulist

POZIV UČITELJIMA Nacionalni centar traži učitelje za ispravljanje ispita

Dulist

Turudić zatražio hitne izvide zbog pucnjave ministra Dabre kroz prozor automobila

Dulist