Nove odredbe GUP-a štite i sprječavaju devastaciju prostora
Usvajanjem izmjena i dopuna Generalnog urbanističkog plana Grada Dubrovnika na 38. sjednici Gradskog vijeća te prethodnim stupanjem na snagu izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja završen je postupak donošenja novog prostorno-planskog i urbanističkog okvira pokrenutog od strane ove gradske uprave, a kojim se uvodi prijeko potreban red u prostor i sprječava devastacija kakvu je omogućio štetni GUP iz 2014. godine. Novodonesenim urbanističkim pravilima onemogućuje se daljnje narušavanje prostora i stvaranje nesagledivih šteta koje su pretjerana izgradnja i apartmanizacija imali na urbani prostor Grada, a time i na kvalitetu života njegovih građana. Naime, najvažnije izmjene tiču se povećanja udaljenosti između budućih građevina i smanjenja visina građevina. Kombinacija ovih odredbi bitno pridonosi boljem uklapanju nove gradnje u postojeći prostor. Važne su i izmjene odredbi koje se tiču podrumskih etaža, posebno onih potpuno ukopanih, čime se štite okolne građevine te gradske prometnice. Red se uvodi i u ogroman trend apartmanizacije u gradnji jer se investitore striktno ograničava na broj funkcionalnih jedinica koje mogu imati u građevinama.Također, povećan je i postotak obveznog hortikulturnog uređenja u pojedinim zonama. Uređuje se i pitanje rekonstrukcija kojima su do sada odredbe davale više mogućnosti nego kod nove gradnje što je često stvaralo nesklad u prostoru i odstupanja od urbanističkih standarda.
Novousvojenim prostorno-planskim okvirom omogućit će se realizacija budućih gradskih projekata poput dječjeg vrtića u Komolcu i azila za životinje na Grabovici.
Očuvanje kulturnih vrijednosti i živog Grada u fokusu Plana
Na 38. sjednici Gradskogvijeća Grada Dubrovnika jednoglasno je usvojen Plan upravljanja svjetskim dobrom UNESCO-a ‘Starim gradom Dubrovnikom’, strateški dokument nulte kategorije koji dosad za područje Dubrovnika nije postojao. Plan upravljanja, prvi takav dokument u Hrvatskoj, izrađen je s ciljem stvaranja pretpostavki za upravljanje zaštićenom spomeničkom cjelinom grada Dubrovnika kako bi se očuvala i unaprijedila svojstva izvanredne univerzalne vrijednosti pod zaštitom UNESCO-a uz istodobno očuvanje i razvijanje suvremenog života Grada na održivim postavkama.
— Zahvaljujući izrađivaču i neprocijenjivoj ulozi lokalne zajednice, nevladinih organizacija, udruga civilnih društava, predstavnika kotara i političkih organizacija smo došli do ovog dokumenta. Ovaj plan ne bi bio životan ni realan bez velikog broja sati koji su svi oni utrošili u izradu ovog plana, a tome služe i svjesni građani koji žele dobro svome gradu. Politika je napravila ono što je ključno – nije se miješala. Plan će se mijenjati, osnaživati, prilagođavati kako razdoblja budu prolazila i to samo s jednim ciljem – očuvanje ovog prostora koji u sebi nosi bogato naslijeđe, a mi ga moramo sačuvati za sve buduće generacije – poručio je gradonačelnik Franković o konačnom donošenju dokumenta.
Strateške aktivnosti Plana usmjerene su i na razvoj adekvatne infrastrukturne mreže, održivog prometnog sustava i podizanju kvalitete turističkih usluga.
Aktualnosti Grada Dubrovnika iz tiskanog izdanja DuLista od 7. travnja 2021.